Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Oregano - właściwości

ABC Przyprawiania: Oregano - właściwości

Pachnie, jak wakacje na włoskim wybrzeżu. Przywodzi na myśl pizzę opalaną drewnem, grillowane, świeże ryby, pomidory prosto z krzaka. Oregano to przyprawa, która w kuchni śródziemnomorskiej jest wprost niezastąpiona. Powszechnie wykorzystuje się ją również w polskich domach do bardzo wielu dań, dlatego zdecydowanie warto poznać ją bliżej. Oto najważniejsze fakty o oregano. Jak smakuje, pachnie, gdzie rośnie i do jakich potraw pasuje ta niezwykle aromatyczna przyprawa?

 

Oregano – co to jest?

Oregano jest znane przede wszystkim z kuchni greckiej, włoskiej i hiszpańskiej, ale też meksykańskiej. Te regiony łączy kilka wspólnych cech: dużo świeżych warzyw, owoców i ryb oraz lekkie, proste potrawy, często przygotowywane z zaledwie kilku składników. Wspólnym mianownikiem jest też bogactwo ziół i przypraw, które nadają daniom charakterystyczny, intensywny smak. Oregano jest jednym z dodatków potrafiących podkręcić nawet najprostsze składniki.

Gdzie rośnie oregano, jak wygląda?

Trochę o pochodzeniu, uprawianiu i innych ogrodniczych sprawach. Oregano, znane też jako lebiodka pospolita oraz dziki majeranek, występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. Ale można je też spotkać dziko rosnące w Polsce! Lebiodka lubi nasłonecznione miejsca, kwitnie od czerwca do września, a czasem do października. Rozpoznacie ją po drobnych, liliowych kwiatach i równie małych listkach oraz po intensywnym zapachu.

Jak smakuje oregano?

Oregano ma ziołowy smak, jest delikatnie gorzkie, a jednocześnie nieco słodkie. Pozostawia korzenno–cytrusowy posmak, który nadaje głębię potrawom. Świeże listki oregano są bardzo intensywne w smaku. Przyprawa w suszonej wersji jest delikatniejsza, przez co nie przytłacza dań, ale świetnie współgra z innymi składnikami. Myślę, że oregano to jedna z tych przypraw, którą bez problemu rozpozna większość z nas jeśli znajdzie się w daniu. 

michel moran o oregano

Oregano – właściwości

Ta roślina znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. Olej z oregano jest wykorzystywany w farmakologii. Lebiodkę można też spotkać w składzie kosmetyków – płynów do kąpieli czy płukanek do ust.

Największą popularność oregano zawdzięcza jednak swoim smakowym właściwościom. Ponieważ dobrze komponuje się z warzywami i innymi ziołami to przepisów, w których znajduje się oregano jest bardzo wiele. Przyprawy używa się również do aromatyzowania alkoholi. Wermutu, likierów czy niektórych wódek, gdzie pożądane są delikatnie gorzkawe nuty smakowe.

Oregano – przyprawa kuchni śródziemnomorskiej: do jakich dań pasuje?

Z suszonym oregano możesz przenieść się w kulinarną podróż na Południe Europy. Przygotujesz greckie souvlaki, hiszpańską tortille, pizzę, czy niezliczone kombinacje makaronów z ulubionymi sosami. Ale oregano nadaje się też do bardziej prozaicznych dań – np. do prostych zapiekanek z serem czy wytrawnych tart!

Ziołowe akcenty są pożądane w bardzo wielu potrawach. Oregano doprawisz zupy. Krem z pomidorów, zupa minestrone, fasolowa, kalafiorowa i wiele innych tradycyjnych przepisów dobrze jest wzbogacić o wyraziste akcenty, jakie wnoszą suszone zioła.

Dodaj oregano do klopsików w sosie pomidorowym albo gołąbków, aby wnieść w nie odświeżające, ziołowe nuty. Oregano pasuje do dań z ryb, pieczonych mięs, do jajek. Zachęcamy do eksperymentowania i łączenia ze sobą przypraw, w poszukiwaniu zupełnie nowych smaków. 

Czym zastąpić oregano w kuchni?

Oregano to bardzo charakterystyczna przyprawa. Jeśli jednak zabraknie jej w Waszej kuchni, możecie sięgnąć po kilka innych składników, które dodadzą do dania podobne nuty smakowe. Oregano często występuje w połączeniu z tymiankiem, cząbrem, rozmarynem, bazylią i majerankiem. Wszystkie te zioła doskonale się uzupełniają, ale i mogą się zastępować. Mają podobne aromaty i nuty smakowe. Najbardziej sprawdzi się tu mieszanka kilku z nich, a jeśli chcecie wykorzystać zioła solo, to postawcie na bazylię.

Bazylia jest podobna w smaku, choć nieco słodsza. Warto wtedy sięgnąć również po rozmaryn lub tymianek, które wniosą w danie delikatnie cytrusowe nuty.

Oregano w niektórych potrawach zastąpi majeranek. Wiele osób zadaje sobie nawet pytanie: czy oregano i majeranek to to samo? Nie. Mimo pewnego „pokrewieństwa” to dwie różne rośliny. Oregano jest intensywniejsze w smaku, bardziej pikantne, natomiast w majeranku dominują łagodniejsze, słodkawe nuty. 

Oregano jest niezwykle popularne w Polsce. Można kupić je w każdym sklepie spożywczym, a osoby preferujące zakupy online – zapraszamy do sklepu Prymat, w którym czeka ogromny wybór najwyższej jakości ziół i przypraw.

sklep z przyprawami

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak