Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Burak i jego święto

Dzień buraka przypada 24 listopada. Wszystkie odmiany buraka podchodzą od buraka dzikiego który rośnie na Bliskim Wschodzie. Buraki słyną ze swoich właściwości leczniczych. Już medycy starożytnego Babilonu doceniali jego właściwości. Potomkowie Rzymian zaczęli jeść korzenie buraka które były małe, ale z czasem próbowali zwiększyć ich rozmiar. Dopiero w XVI wieku włoscy ogrodnicy tego dokonali. Najbardziej znane są buraki pastewne, ćwikłowe i cukrowe. To za czasów Na

Dzień buraka przypada 24 listopada.

Wszystkie odmiany buraka podchodzą od buraka dzikiego który rośnie na Bliskim Wschodzie.

Buraki słyną ze swoich właściwości leczniczych. Już medycy starożytnego Babilonu doceniali jego właściwości. Potomkowie Rzymian zaczęli jeść korzenie buraka które były małe, ale z czasem próbowali zwiększyć ich rozmiar. Dopiero w XVI wieku włoscy ogrodnicy tego dokonali. Najbardziej znane są buraki pastewne, ćwikłowe i cukrowe. To za czasów Napoleona zaczęto pozyskiwać cukier z buraka cukrowego .

Burak swoje właściwości zawdzięcza antocyjanom które występuję też w winie czerwonym. Szklanka soku z buraków uchroni nas nas przed katarem, pomoże ze zgagą, podniesie odporność, doda na sił, spowolni proces starzenia.

Buraki polecane są przy anemii, osobom po operacjach które straciły dużo krwi. Wspomaga leczenie białaczki. Barwniki zawarte w burakach są silnymi przeciwutleniaczami. Z kolei kwas foliowy który zawierają buraki polecany jest kobietom w ciąży. Pomaga też unormować poziom cholesterolu.

Sok z buraków polecany jest osobom po chemioterapii, u chorych na nowotwory pęcherza, przewodu pokarmowego. Picie dwóch szklanek soku dziennie jest zalecane takim osobom. Buraków nie powinni jeść cukrzycy bo mają wysoki indeks glikemiczny i wynosi on IG 64. Powinny je jeść dzieci i kobiety w ciąży. 

Buraki są bardziej wartościowe jeżeli je upieczemy ze skórą i potem je obierzemy. Składniki mineralne zawarte w burakach rozkładają się w wodzie dlatego lepiej ich nie gotować chyba że w zupie. Buraki mają właściwości zasadotwórcze dlatego dobrze je jeść kiedy spożywamy mięso i słodycze bo przywracają równowagę w żołądku.

Im ciemniejszy miąższ po przekrojeniu ma burak tym jest bogatszy w antocyjany. Najsmaczniejsze są buraki o średnicy nie większej niż 8 cm. Buraki wielkich rozmiarów mogą być potraktowane nawozami sztucznymi.

Dobry burak powinien mieć cienką skórę, a po przekrojeniu błyszczący miąższ i jednolita barwę. Jak burak po przekrojeniu ma fakturę marmurkową to świadczy o tym że ma za dużo celulozy która fermentuje w żołądku. Najlepsze odmiany buraków to Czerwona Kula, Burak Opolski, i Glob F1.

Buraki na wiosnę spożywamy w formie botwiny która jest niedojrzałym burakiem . W większości składa się z wody ale zawiera mnóstwo witamin. Trzeba pamiętać że liście boćwiny zawierają dużo kwasu  szczawiowego który nie jest dobry na nerki.

Buraki w kuchni można przerobić na wiele sposobów. Dodawać do zupy, piec. Polecam dodawać je także do ciast, robić soki, zakwasy, wekować. Ja osobiście najwięcej buraków piekę. W lodówce nie obrane można przechowywać i tydzień. 

 

Pasta z fasoli i buraków pieczonych

 

Burak i jego święto

1 szklanka fasoli
2 buraki
1 główka czosnku
1 cebula duża
sól, pieprz
oliwa z oliwek
1/2 łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki bazylii

Fasolę moczę przez noc. Na drugi dzień gotuję ją miękkości. Buraki obieram i kroję w plastry. Cebule obieram i tez kroję w plastry. Układam an blaszce na papierze do pieczenia, polewam oliwą, posypuję solą, pieprzem, oragano, bazylią. Dodaję także ząbki czosnku nie obrane. Wstawiam do piekarnika i piekę 30 minut aż buraki będą miękkie temp 200 stopni. Po wyjęciu z piekarnika czosnek obieram z łusek,  dodaję fasole odsączoną z wody, cebule, buraki i całość miksuję blenderem. Na końcu doprawiam jeszcze.

 

Burczaki mix w słoiku

 

Burak i jego święto

5 kg buraków
1 kg kiszonych ogórków
1 kg jabłek
60 dkg cebuli białej
sól, pieprz do smaku
1 łyżka cukru
3 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżki octu winnego


Buraki myję porządnie, przekładam do dużego garnka, zalewam wodą i gotuje do miękkości około godzinę. Po ugotowaniu, czekam aż przestygną i obieram. Następnie ścieram na tarce jarzynowej. Cebule i jabłka obieram i także ścieram na tarce. Ogórki też ścieram. Warzywa przekładam do dużej miski, doprawiam sola, pieprzem, cukrem, octem winnym i mieszam. Napełniam wyparzone słoiki i zakręcam. Słoiki gotuję 30 minut. Po zagotowaniu wyjmuję z garnka i odstawiam do góry dnem.

 

Chłodnik z burakami i małosolnymi

 

Burak i jego święto


2 średnie buraki ugotowane
1/2 szklanki zakwasu buraczanego
3 ogórki świeże
4 ogórki małosolne
sól, pieprz
400 ml jogurtu greckiego
1/3 pęczka koperku
3 jajka

Buraki ścieram na tarce jarzynowej. Ogórki świeże obieram i ścieram na tarce jarzynowej. Ogórki małosolne pokroiłam w kostkę. Buraki przełożyłam do garnka, dodałam ogórki dwa rodzaje, zakwas, jogurt, pokrojony koperek. Doprawiam do smaku solą, pieprzem. Mieszam całość i podaję z ugotowanym jajkiem i kawałkami ogórka małosolnego

 

 

Carpaccio z buraków pieczonych

 

Burak i jego święto

2 kg buraków średnich

3 ząbki czosnku

2 łyżki słonecznika ziaren

Sól Pieprz

3 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżka soku z  cytryny

½ łyżeczki Bazyli suszonej


Buraki myję dokładnie, osuszam, odcinam korzonki. Zawijam każdy osobno w folię aluminiową. Piekę w piekarniku temp 180 stopni przez 2 godziny. Proponuje piec buraki przy okazji pieczenia czegoś innego. Ja piekłam chleb w tym czasie. Po upieczeniu obieram ze skóry i kroję na plastry. Układam an talerzu i robię sos. Czosnek rozgniatam, dodaję oliwę, sok z cytryny, bazylię. Sól, pieprz. Całość mieszam i polewam buraki sosem. Słonecznik prażę na patelni i też dodaję, posypuję szczypiorkiem.

 

Zakwas z buraków czerwonych

 

 

Burak i jego święto

2 kg buraków
2 kroki chleba razowego na zakwasie
1 główka czosnku
10 ziarenek ziela angielskiego
2 łyżeczki soli
2 liście laurowe 
woda 

Przepis na dwa słoje pięciolitrowe. 
Buraki porządnie myję, następnie obieram i kroje na plastry. Kawałki buraków wkładam do słoi, następnie dodaję czosnek ząbki przekrojone na pół, ziele angielskie po 5 ziarenek, po liściu laurowym i zalewam przegotowaną zimną wodą, do wysokości nakrycia buraków. Na wierzchu układam po kromce chleba. Słoje nakrywam gazą, spinam gumka i odstawiam w ciepłe miejsce na 5 dni. U mnie słoje stoją na piecu kaflowym. W międzyczasie zbieram pianę łyżka, która wytworzyła się na wierzchu. Po tym czasie zakwas jest gotowy do użytku. Polecam do picia, do przygotowaniu barszczu wigilijnego.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak