Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Domowe wędliny do pieczywa.

Nie ma co ukrywać, że domowe wędliny są najlepsze. Co prawda wymaga trochę czasu pracy ich wykonanie, ale warto. Smak jest wyjątkowy i wiemy z czego jest zrobione.

Nie ma co ukrywać, że domowe wędliny są najlepsze. Co prawda wymaga trochę czasu pracy ich wykonanie, ale warto. Smak jest wyjątkowy i wiemy z czego jest zrobione.

W moich propozycjach każdy znajdzie coś dla siebie, od pieczeni po mielonkę czy mięsko z szynkowara. Wystarczy kupić świeże mięso i przyrządzić domową wędlinę. I naprawdę się opłaca, bo z każdego przepisu są porcje, które wystarczają na kilka dni. Do tego świeże pieczywo i mamy wspaniałe śniadanie czy kolację. Kupnych wędlinach nie wiadomo co się znajduje, ile tak naprawdę jest mięsa, a ile wypełniaczy, od czasu do czasu i ja kupuję wędliny, bo nie zawsze mam czas czy możliwość przygotować własne, ale domowe są najlepsze i w miarę możliwości staram się je przyrządzać. A jak jest u Was? Robicie domowe wędliny na kanapki czy kupujecie w sklepie? Może skorzystacie z któregoś mojego przepisu. Zapraszam :)

 

Moje przepisy na domowe wędliny:

Pieczeń na kanapki.

Domowa wędlina do pieczywa jest najlepsza. Warto poświęcić trochę czasu i ją przygotować, przynajmniej wiemy co w niej jest. Takie wędliny najczęściej przygotowuję dla mojego męża, który uwielbia takie jedzenie. Chociaż osobiście wolę masło i twarożek to sama również skubnę cieniutki plasterek do chrupiącego pieczywa. Polecam na śniadanie lub kolację. Zapraszam:)

Domowe wędliny do pieczywa.
Składniki:


Masa mięsna:

1 kg łopatki wieprzowej

1 bułka namoczona i odciśnięta

3 jajka

3 ząbki czosnku

sól do smaku

pieprz czarny grubo mielony do smaku

kilka ziarenek ziela angielskiego

kilka ziarenek pieprzu czarnego

1 liść laurowy


Dodatkowo:

aluminiowa foremka do pieczenia

1 łyżka oleju

1 łyżka bułka tartej


Wykonanie:


1. Mięso oczyszczamy, myjemy i osuszamy następnie mielimy w maszynce do mielenia mięsa razem z bułką . Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę i razem z przyprawami i jajkami dodajemy do zmielonego mięsa, dokładnie wyrabiamy.


2. Foremkę smarujemy olejem i posypujemy bułką tartą, przekładamy do niej mięsną masę dokładnie ubijając. Następnie pieczemy około 1 godzinę w temperaturze 190 stopni.


3. Pieczeń studzimy w foremce. Zimną wyjmujemy, kroimy w plastry i podajemy.


4. Smacznego.

 

Mielonka ze słoika.

Uważam, że domowe wędliny do pieczywa są najlepsze i od czasu do czasu staram się samodzielnie je przygotowywać. Taka mielonka jest pyszna i pachnąca. Najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem. Galaretka jest najlepsza. Najlepiej użyć jest takich słoików, żeby można było wyjąć całe mięso, wtedy można pokroić je na ładne plasterki. Pamiętajmy, żeby słoiki i zakrętki były dobrze umyte, wyparzone i wysuszone. Z przepisu wychodzi około 6 - 7 słoików o pojemności około 200 - 250 ml. Polecam przepis. Zapraszam:)

Domowe wędliny do pieczywa.
Składniki:

1 kg łopatki wieprzowej

30 surowego podgardla

3 duże ząbki czosnku

sól do smaku

czarny pieprz mielony do smaku


Wykonanie:


1. Łopatkę i podgardle oczyszczamy, myjemy i dokładnie osuszamy, następnie mielimy w maszynce do mięsa.


2. Obrane ząbki czosnku przeciskamy przez praskę i dodajemy do zmielonej masy, dodajemy sól i pieprz do smaku i mieszamy przez kilka minut, dokładnie masę mięsną wyrabiając.


3. Tak przygotowane mięso przekładamy do słoików dokładnie ubijając. Nie powinno być wolnych przestrzeni. Nie nakładamy pełnych słoików. Słoki dokładnie zakręcamy.


4. Następnie słoiki wkładamy do garnka, na spód układamy czystą ściereczkę, zalewamy zimną wodą i gotujemy około 3 godziny od zagotowania, pamiętajmy, żeby mięso zawsze było przykryte wodą, w razie potrzeby dolewamy wody.


5. Ugotowane słoiki dokładnie studzimy i wkładamy zimne do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie mięso jest gotowe do podania.


6. Smacznego.

 

Łopatka z szynkowara.

Domowa wędlina jest najlepsza. Pomimo, że trochę jest czasochłonne jej przygotowanie, to warto, bo smakuje rewelacyjnie. Polecam na śniadanie i kolację ze świeżym pieczywem. Zapraszam:)

Domowe wędliny do pieczywa.
Składniki:

1 kg łopatki wieprzowej

2 łyżeczki soli peklującej

1 łyżeczka cukru pudru

100 ml wody (zimnej )

2 łyżki żelatyny

przyprawy do smaku:

czosnek ( 1-2 ząbki )

pieprz ziarnisty, ziele angielskie ( kilka sztuk )

liść laurowy ( 1 sztuka )


Wykonanie:


1. Mięso oczyszczamy,myjemy i dokładnie osuszamy. Następnie kroimy w kostkę, każdy kawałek rozbijamy w celu naruszenia struktury mięsa.


2. W wodzie rozpuszczamy sól peklującą i cukier puder.


3. Do mięsa dajemy przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek, wlewamy zalewę i wyrabiamy kilka minut aby mięso wchłonęło całą zalewę.


4. Mięso przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na 12 godzin, od czasu do czasu przemieszać.


5. Następnie dodajemy żelatynę i dokładnie mieszamy. Do szynkowara wkładamy woreczek do którego wkładamy mięsko, dokładnie ubijając aby nie było wolnych przestrzeni. Zawiązujemy woreczek i zamykamy szynkowar.


6. Wkładamy do lodówki na kolejne 12 godzin. Po tym czasie gotujemy w garnku około 2 godziny pilnując aby woda była ponad mięsem. Studzimy w zimnej wodzie i wkładamy do lodówki do całkowitego ostudzenia. Gotowe mięsko wyjmujemy.


7. Smacznego.

 

Szynka pieczona w piekarniku.

Domowe wędliny są najlepsze. Warto poświęcić trochę czasu i je przygotować. Ja od czasu do czasu tak robię. Przynajmniej wiem co jem. Taką szynkę polecam. Wychodzi krucha, soczysta i bardzo aromatyczna. Najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem. Można ją przygotować na świąteczny stół. Zapraszam ;)

 Domowe wędliny do pieczywa.

Składniki:


Marynata:

półtora litra wody

4 liście laurowe

4 ząbki czosnku

1 łyżka kolorowego pieprzu ziarnistego

2 łyżki soli peklującej


Dodatkowo:

półtora kilograma szynki surowej wieprzowej

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej

1 łyżeczka majeranku

1 woreczek do pieczenia


Wykonanie:


1. Składniki zalewy ( oprócz soli peklującej ) zagotowujemy, zdejmujemy z ognia, wsypujemy sól peklującą i dokładnie mieszamy. Następnie zalewę dokładnie studzimy, powinna być zimna.


2. Mięso oczyszczamy, myjemy i dokładnie osuszamy, wkładamy do szklanej miski, zalewamy zalewą, przykrywamy szczelnie folią aluminiową i wkładamy do lodówki na 3 doby, co 12 godzin mięso obracamy.


3. Po tym czasie mięso wyjmujemy z zalewy i dokładnie osuszamy, następnie nacieramy solą, papryką i majerankiem. Wkładamy do woreczka do pieczenia, woreczek zamykamy i z wierzchu nacinamy w kilku miejscach. Układamy w formie do pieczenia.


4. Następnie pieczemy półtorej godziny w temperaturze 180 stopni, pod koniec pieczenia woreczek rozcinamy i pieczemy kilka minut, aż szynka się ładnie zrumieni.


5. Gotową szynkę studzimy, kroimy w plasterki. Podajemy.


6. Smacznego.

 


Smacznych inspiracji życzę.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak