Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

Ciasto drożdżowe to ciasto, które najbardziej wspominamy z dzieciństwa. Najczęściej z dodatkiem owoców i kruszonki, ale ciasto drożdżowe to także ciasto wytrawne w postaci podkładu do pizzy lub bułeczek.

Drożdże to skupisko grzybów jednokomórkowych, znane od wielu, wielu lat. Niegdyś wykorzystywane w kuchni jak i w kosmetologii. W kuchni świetnie sprawdzają się w wypiekach takich jak ciasta, babeczki, bułeczki na słodko lub wytrwanie. Najbardziej popularne są w piekarniach. To dzięki nim powstają świeże, mięciutkie bułeczki pszenne lub chlebki. Głównie przyczyniają się do powiększania objętości, dzięki czemu wypieki stają się puszyste i większe. Rosną przy współpracy z solą, cukrem i ciepłym pomieszczeniem. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ drożdże rosną także w lodówce ( nie przy zbyt niskiej temperaturze, u mnie rosną przy 8 stopniach ) np. ciasto na pizzę wyrośnie puszyste i elastyczne. Wykorzystywane są także do produkcji piwa lub wina poprzez fermentację.
Natomiast w kosmetologii sprawdzają się jako maseczki na twarz, na porost włosów, niektórzy piją drożdże dla wzmocnienia organizmu, ponieważ drożdże zawierają dużo witaminy B, kwasy jak i minerały takie jak cynk, fosform czy magnez.

Przy zakupie drożdży należy zwrócić uwagę na ich świeżość. Powinny być wilgotne, mieć specyficzny zapach ( unikać takich, które przypominają woń wina ). Nieświeże drożdże są miękkie, zeschnięte lub popękane, mają nieprzyjemny zapach. W sklepach można dostać drożdże suche instant, które są także wykorzystywane do wypieków.
Aby ciasto wyszło idealne należy pamiętać o kilku wskazówkach.
Do ciast drożdżowych słodkich, wytrawnych przeznaczona jest mąka pszenna typ 500, do pizzy mąka typ 00 lub 550 najlepiej, aby była przesiana. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokowej, więc warto wyciągnąć wcześniej jaja, masło itp. Zawsze należy przygotować rozczyn tj. ciepłe mleko lub wodę wymieszać z drożdżami, solą, cukrem i 3-4 łyżkami mąki i odstawić do podwojenia objętości. W przypadku suchych drożdży mieszamy je ze wszystkimi składnikami i wyrabiamy ciasto. Ciasto powinno się długo wyrabiać, aby było elastyczne i odchodzące od rąk. Moja prababcia mówiła zawsze, że aby ciasto było dobre należy je ugniatać licząc do 100. Gdy ciasto będzie już idealnie gładkie i miękkie, trzeba je odstawić do wyrośnięca na ok 1-2 godziny przykryte zwierzchu ściereczką lub folią spożywczą ( dzięki temu ciasto nie będzie zwierzchu suche i popękane ), aby podwoiło swoją masę.
Ciasto drożdżowe jest czasochłonne, ale kto nie lubi ciasta drożdżowe z sezonowymi owocami i kruszonką lub drożdżówki, czy babcinie bułeczki z jagodami? Myślę, że każdy skusi się na takie słodkie pyszności w różnych okolicznościach np. przy kawie, na pikniku wśród zielonej trawy, drzew, pachnących kwiatów, na świeżym powietrzu, a na świeżym powietrzu wszystko smakuje lepiej.

PRZYKŁADOWE MOJE ULUBIONE CIASTO DROŻDŻOWE KROK PO KROKU

Składniki:

* mąka 500 g. 

* jajko 1 szt. 

* ciepła woda lub ciepłe mleko 300 ml. 

* świeże drożdże 25 g. 

* sól 1 łyżeczka

* cukier 1 łyżeczka

* olej lub roztopione masło 1 łyżka

 

Te ciasto może być na słodko, jeśli dodamy więcej cukru, jak i na wytrawnie. Wytrawne ciasto można wzbogacić czosnkiem i ziołami. 

 

1. Mąkę przesiać na stolnicę. Zrobić wgłębienie, wbić jajko i wlać olej lub masło. 

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

 

2. Przygotować rozczyn. Ciepłą wodę lub mleko wymieszać z drożdżami, solą, cukrem i 1/2 szkl. mąki ( biorąc z naszej przesianej mąki ). Odstawić do wyrośnięcia/ podwojenia masy. 

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

 

 

3. Do przesianej mąki powoli wlać rozczyn bełtając/ mieszając nożem, aby nie rozlało się na boki. 

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

4. Zagnieść ciasto, tak długo, aż będzie elastyczne. Włożyć do miski, przykryć ściereczką lub folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na ok 1-2 godziny, aż podwoi masę. 

 

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI


PRZEPISY:


CIASTO DROŻDŻOWE Z JAGODAMI I BUDYNIEM
Ciasto tortownica o średnicy 26 cm. :

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

Składniki:
mąka - 600 gram
drożdże świeże - 30 gram
mleko - 150 ml.
cukier - 60 gram
masło - 100 gram
jaja - 2 szt.
sól - 1/2 łyżeczki
cukier waniliowy - 1 łyżka
Nadzienie:
jagody - 1.5 szkl.
budyń waniliowy - 1 opakowanie
mleko 3,2% - 500 ml.
cukier - 2 łyżki
sok z cytryny - 1 łyżeczka
Kruszonka:
masło - 100 gram
cukier - 100 gram
mąka - 150-200 gram


Sposób przygotowania:

1. Mąkę przesiać do miski. Dodać roztopione masło, cukier, cukier waniliowy i jaja. Przygotować rozczyn. Mleko zagrzać w rondelku lub mikrofalówce. Dodać pokruszone drożdże, sól, łyżkę cukru oraz 4 łyżki mąki ( z miski z mąką ). Wymieszać i odstawić do wyrośnięcia Rozczyn powinien podwoić swoją masę. Rozczyn dodać do mąki. Wymieszać.

2. Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy do momentu, aż ciasto zacznie się odklejać od rąk i miski. Miskę podsypujemy mąką i umieszczamy w niej ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, do chwili, aż ciasto podwoi masę.

3. Przygotować jagody. Jeżeli mrożone to je odmrozić, przepłukać wodą i dokładnie odsączyć z soku. Następnie posypać łyżką cukru i skropić cytryną. Jeżeli świeże to tylko umyć i zasypać cukrem. Budyń przygotować według opakowania z jedną łyżką cukru.

4. Wyrośnięte ciasto rozwałkować (nie za cienko). Na ciasto wyłożyć ciepły budyń ( nie cały, ponieważ będzie za dużo) ) na budyń jagody.

5. Następnie boki (końce) rolady zwinąć na wierzch do środka. W ten sposób z ciasta nie wypłynie budyń i jagody. Wyłożyć na tortownice wyłożoną pergaminem. Przygotować kruszonkę. Mąkę, cukry, masło mieszamy. Siekamy nożem, aż powstaną małe kuleczki lub ugniatamy palcami. Posypujemy ciasto. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 170 stopni na ok. 40 min. Najlepiej sprawdzić patyczkiem.


BUŁECZKI Z PAPRYKĄ I MIĘSEM

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

Ciasto:
0.5 kg. mąki + 1/2 szkl. do podsypywania
1 szkl. mleka
50 gram drożdży świeżych
1 łyżka soli
2 łyżki cukru
2 jaja
2 łyżki oleju

Farsz:
2 filety z kurczaka
2 duże czerwone papryki
1 ząbek czosnku
2 łyżki papryki słodkiej mielonej
1/2 łyżeczki soli
100 gram fety
garść listków świeżej bazylii
pieprz ziołowy do smaku

Dodatkowo:
3-4 łyżki sezamu
żółtko z 1 jaja
1 łyżka mleka

Metoda:

1.
W misce umieścić mąkę, jaja, olej.
2.
Przygotować rozczyn. Mleko zagrzać, aby było ciepłe. Wrzucić pokruszone drożdże, sól, cukier i kilka łyżek mąki z naszej miski. Dokładnie wymieszać i odstawić, aż podwoi masę.
3.
Gotowy rozczyn wlać do miski z mąką i wymieszać łyżką. Następnie podsypać mąką i zagnieść ciasto, tak długo, aż będzie miękkie i będzie odchodzić od miski. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia ( podwojenia masy ).
4.
Przygotować farsz. Filety umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. Przyprawić solą i papryką. Paprykę czerwoną obrać i pokroić w kosteczkę. Podsmażyć na rozgrzanym oleju na patelni, aż lekko zbrązowieje. Listki bazylii posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę i dodać do papryki. Dodać mięso i smażyć, aż będzie miękkie.
5.
Farsz zmielić blenderem ręcznym. Dodać fetę i ponownie zmielić. Doprawić solą i pieprzem.
6.
Ciasto podzielić na 2 części. Rozwałkować na kształt prostokąta. Przeciąć na 6 w miarę równych części. Na każdej części na środku nałożyć łyżkę farszu.
7.
Złapać za wszystkie rogi i mocno je skręcić pod spód. Uformować bułeczkę. Każdą bułeczkę wysmarować rozbełtanym żółtkiem z mlekiem i posypać sezamem. Ułożyć na blaszce wyłożoną pergaminem i wstawić do nagrzanego piekarnika do 165 stopni na ok. 15 - 20 min.

ROGALIKI Z TWAROŻKIEM

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

SKŁADNIKI:
Rogaliki:
- ok. 750 g. mąki + do podsypywania
- 2 jaja
- 100 g. masła miękkiego
- 30 g. drożdży świeżych
- 350 ml. mleka

Farsz:
- 250 g. twarogu
- 2 żółtka
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 łyżeczka cukru pudru
- kilka kropel aromatu waniliowego

Lukier:
- 3/4 szkl. cukru pudru
- sok z połówki limonki lub cytryny
- 1 białko

Dodatkowo:
- 1 żółtko
- 1 łyżka mleka

Metoda:
1.
Rogaliki: Mąkę przesiać do miski. Dodać jaja, masło, 250 ml. mleka. Rozczyn: 100 ml. mleka podgrzać, aby było ciepłe. Dodać 1 łyżkę cukru, drożdże, 3 łyżki mąki, szczyptę soli. Wymieszać. Odstawić na kilka minut. Wlać do miski. Zagnieść ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na 1,5 h.
2.
Farsz: Twaróg wraz z żółtkami, cukrami i aromatem. Wymieszać, aż powstanie miałki, bez grudek farsz.
3.
Ciasto podzielić na 4 części. Każdą po kolei rozwałkować, nie za grubo. Przyłożyć średniej wielkości talerz i odciąć okrąg. Okrąg podzielić na trójkąty.Na każdym rogu trójkąta nałożyć 1 łyżeczkę farszu i zwinąć. Ułożyć na blaszce wyłożonej pergaminem i odstawić na 30 min. w ciepłe miejsce.
4.
Żółtko roztrzepać z mlekiem. Każdy rogalik wysmarować. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok. 20-25 min. Wyciągnąć, gdy się przyrumienią na złoto.
5.
Lukier: Białko ubić z cukrem pudrem i sokiem z limonki. Następnie polać cienko na zimne rogaliki.

PIZZA NA CIENKIM CIEŚCIE

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

 

SKŁADNIKI:

mąka tortowa lub typ 500 4 szkl.
woda ciepła 300 ml.
drożdże suche 1 op.
cukier 1 łyżeczka
sól 1 łyżka
oliwa 1 łyżka
METODA:

Mąkę przesiać. Dodać oliwę, sól, cukier, drożdże suche i ciepłą wodę. Wymieszać łyżką. Zagnieść ciasto.Powinno być elastyczne. Wsadzić do woreczka i wstawić do lodówki na 1-2 godziny, aby wyrosło. Po tym czasie ciasto jeszcze raz zagniatamy i rozwałkowujemy na niegruby placek do 5 mm. Wykładamy na przygotowaną formę i odstawiamy jeszcze na 15-20 min. Następnie na pizzę wykładamy ulubione składniki i zapiekamy w piekarniku nastawionym na 200 stopni ok. 15-20 min.

DOMOWE BUŁECZKI PSZENNE

DROŻDŻOWE PYSZNOŚCI

 

SKŁADNIKI:
mąka pszenna tortowa typ 450 0.5 kg. + do podsypania
drożdże świeże 20 g.
gorąca woda (ale nie wrzątek ) 250 ml.
sól 1 łyżka
cukier 1 łyżeczka
masło roztopione 1 i 1/2 łyżki

METODA:
Mąkę przesiać. W wodzie rozpuścić drożdże, sól i cukier. Wlać do mąki. Dodać roztopione masło i wyrobić ciasto ( starać się jak najmniej podsypywać mąki, aby ciasto nie stwardniało ). Przykryć ścierką lub folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia. Ponownie zagnieść ciasto i podzielić na 9-10 równych części ok. 80-85 g. jedna. Uformować bułki, kłaść na blaszce wyłożonej pergaminem i podsypanej dużą ilością mąki, złączeniami do dołu. Na każdej bułce zrobić przedziałek tępą stroną noża ( przydusić do samego końca ). Odstawić do do wyrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika bułki obsypać mąką. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na ok. 15- 20 min, aż zarumienią się.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak