Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Fasola i jej właściwości

Od dawna wiadomo, że nasiona fasoli zawierają duże ilości białka. Pod tym względem przewyższają najlepsze gatunki mięs, takich jak szynka czy schab.

Nasiona fasoli zawierają związki fosforu, magnezu, żelaza, wapnia oraz cynku i manganu. Z witamin wymienić należy: duże ilości witaminy R i mniejsze witaminy B i C. Owocnie, czyli strąki, od czasów starożytnych były używane do gojenia ran. W strączkach fasoli znajdują się związki o właściwościach bakteriobójczych, kwasy organiczne, inozytol oraz wolna krzemionka.

Nasiona fasoli mogą być polecane jako cenne uzupełnienie naszych diet, zwłaszcza w okresach, kiedy występują trudności z zaopatrzeniem w białko. Puree z nasion fasoli może być cennym lekiem, w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka, a także w leczeniu otyłości.
Spożywanie w nadmiarze nasion fasoli może powodować rozwój wola tarczycy. Ale można temu zapobiegać przez dodanie do posiłku soli z Kłodawy lub Wieliczki.

Strąki fasoli są znanym od dawna środkiem moczopędnym i mogą być polecane ludziom z obrzękami pochodzenia sercowego i nerkowego, a także w nadciśnieniu tętniczym.
W takich przypadkach należy sporządzić napary lub odwary z suszonych strąków fasoli używając ich w proporcji 3-4 łyżki na 2 szklanki wody. Odwar ten, po ostygnięciu i przecedzeniu, należy pić w 2-3 porcjach między posiłkami. Odwary takie i napary mogą być wykorzystane w leczeniu kamicy moczowej fosforanowej, a także w leczeniu wielu chorób skóry.
Strąki fasoli zawierają związki obniżające poziom cukru we krwi i mogą znacznie ułatwić leczenie cukrzycy w początkowym i zaawansowanym stadium tej choroby.

Po za nasionami fasoli smaczna i zdrowa jest młoda fasolka nazywana szparagową. Taką fasolkę spożywamy w całości, zarówno nasionka jak i jej osłonkę. Najsmaczniejsza jest gotowana z bułką tarta lub zawinięta w boczek i usmażona lub podpieczona. Ale możliwości jest wiele i warto jeść fasolkę. Taką młodą mamy dostępną latem zaś ziarna suche fasoli możemy jeść cały rok. Oczywiście młodą fasolkę możemy zapasteryzować lub zamrozić aby cieszyć się nią dłużej.

Jak widać fasola, to kolejne warzywo, które powinno znaleźć się w naszej diecie. Jest zdrowa i smaczna, choć znam osoby, które nie wezmą jej do ust.

 

Fasolka w objęciach boczku

 

Fasola i jej właściwości

 składniki dla jednej osoby

12 szt ugotowanej żółtej fasolki szparagowej
3 plastry wędzonego, parzonego boczku
olej do smażenia

Na patelni grillowej rozgrzać odrobinę oleju. Fasolki rozdzielić na trzy porcje. Plastry boczku rozłożyć na desce. Na koniec każdego plastra ułożyć fasolkę i zwinąć przez środek w rulonik. Ułożyć boczek z fasolką na patelni i podsmażyć na rumiano. Podawać od razu po przygotowaniu.

 

Kalafiorowa z fasolką szparagową

 

Fasola i jej właściwości

2/3 kalafiora
200 g żółtej fasolki szparagowej
2 duże marchewki
1 korzeń pietruszki
nać selera ( kilka gałązek )
kilka łyżek posiekanego koperku
600 g pasków od schabu
ok. 600 g ziemniaków
ok. 3 l wody
sól
pieprz czarny
250 ml słodkiej śmietanki 18 %

Paski ze schabu umyć i pokroić na kawałki.
Do garnka wlać wodę, włożyć mięso i gotować do miękkości na małym ogniu.
Gdy wywar się gotuje przygotować warzywa : marchew, pietruszkę i ziemniaki pokroić w kostkę, koper i nać selera posiekać, fasolkę pokroić na kawałki a kalafiora podzielić na różyczki.
Gdy mięso jest miękkie, dodać pietruszkę i marchew, gotować kilka minut, potem dodać ziemniaki, fasolkę i zieleninę oraz przyprawy i gotować znowu kilka minut.
Na koniec dodać kalafiora i gotować do miękkości.
Gdy warzywa są miękkie w razie konieczności zupę jeszcze doprawić i zabielić ją śmietaną wymieszaną z odrobiną zupy.

 

 Fasolka po bretońsku

 

500 g fasoli Jaś
2 kości wędzone z karkówki
500 g cienkie kiełbasy
1 łyżka majeranku
pieprz do smaku
sól do smaku
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
4 łyżki mąki
2 łyżki smalcu
2 liście laurowe
2 ziela angielskie
papryka ostra w proszku do smaku

Fasolę zalać wodą i odstawić na noc. Na następny dzień gotować w tej samej wodzie. Gdy fasola będzie prawie miękka dodać kości wędzone, liść laurowy i ziele angielskie. Ugotowane kości wyjąć, przestudzić, obrać i wrzucić do fasoli. Kiełbasę pokroić w kostkę lub plasterki i dodać do fasoli. Wrzucić pozostałe przyprawy do smaku. Gotować chwilę, dodać majeranek. Na patelni roztopić smalec, dodać mąkę i zrobić zasmażkę. Gotową zasmażką zagęścić fasolkę. Ewentualnie doprawić do smaku.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak