Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

Jaja znane Nam od wielu lat. Znoszone przez kurki, gąski, przepiórki i strusie. Cenne w kuchni, bo stanowią dodatek do niejednego dania i zdrowe ze względu na zawartość białka, witamin i minerałów.


Jaja pochodzą się od ptaków. W kulinarni najczęściej używane to kurze, ale smaczne są także jaja strusie, przepiórcze, gęsie czy kacze. O tym czy są zdrowe zdania są podzielone, ze względu na dużą zawartość cholesterolu i tłuszczów. Ale mają też zalety np. są cennym źródłem zdrowego białka, zawierają witaminy A, E, D, K, B2, B12 oraz minerały takie jak wapno, fosfor, potas, selen i wiele innych. Ogólnie jaja są niskokaloryczne i białko w nich zawarte jest bardzo zdrowe, pomaga unormować poziom cukru we krwi. Dla odchudzających się może stanowić nie jeden posiłek. Białka to także budulce masy mięśniowe, w odpowiednich ilościach spożywane mogą pomóc w przyroście masy mięśniowej. Oczywiście potrzebne są także odpowiednie treningi ciała.
W kuchni jaja używane są niemal do wszystkiego. Można przygotować je na różne sposoby. Mogą być daniem indywidualnym np. znane nam jajko w koszulce, sadzone, na miękko, na twardo. Najbardziej popularna przygotowywana na śniadanie jest jajecznica na maśle. Zaraz po niej omlety, te na słodko jak i wytrawnie. Jaja stanowią bardzo ważny dodatek dań. W okresie świątecznym są jednym z głównych dań pod postacią jaj faszerowanych lub udekorowanych majonezem.
Bez nich nie wyjdą nam kotlety, ani naleśniki, co najważniejsze są nierozłącznym składnikiem wielu ciast, tortów, babeczek, kremów, past i sałatek.
Jaja kurze mogą być małe, średnie, duże i bardzo duże określane S,M, L i XL w zależności od wagi. Na sklepowych pułkach można spotkać kilka klas A, B i C.
Mogą być jaja ekologiczne, z wolnego wybiegu, z chodu ściółkowego lub chowu klatkowego. Najlepsze są jaja wiejskie, duże i zdrowe. Kurki podwórkowe nie jedzą "wspomagaczy", dzięki czemu jaja są naturalne i najlepsze.

 

 

KILKA PROPOZYCJI WYKORZYSTANIEM JAJ:

ZAPIEKANE JAJECZNE GNIAZDKA Z SALAMI, SEREM I ZIOŁAMI
Jeśli nie macie pomysłu na śniadanie, obiad lub być może chcecie zachwycić gości, ale nie wysilając się przy tym, to proponuję przygotować właśnie takie jajeczne gniazdka zapiekane w piekarniku a'la jajko sadzone, tyle że wzbogacone i chrupiące ( co jednak różni się w smaku ). Takie jajka są bardzo eleganckie. a posypane świeżym szczypiorkiem lub ziołami zachwycają, aż szkoda ich jeść.

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

 

Składniki:
jaja 2 szt.
salami 4-5 plasterków
natka pietruszki 2 łyżki
zioła prowansalskie 1 łyżeczka
sól, pieprz po 1 szczypcie
ser żółty 3 łyżki (starty na tarce o drobnych oczkach)

Metoda:
Żółtka oddzielić od białek (każde żółtko w osobnej szklaneczce). Do białek dodać sól, pieprz i zioła prowansalskie. Ubić na sztywną pianę. Salami pokroić w kostkę a natkę pietruszki posiekać. Dodać do białek razem z serem i wymieszać szpatułką. Blachę wyłożyć pergaminem. Nałożyć dwa placki z białek, tworząc gniazdka z lekkim wgłębieniem na środku.Piekarnik rozgrzać do 180 stopni i wstawić blachę z jajkami na 5 min., aż się lekko zarumienią. Po tym czasie wyciągamy i na środek gniazdek wlewamy żółtka. Ponownie wstawiamy do piekarnika na kilka minut, w zależności jak, kto lubi, bardziej czy mniej ścięte żółtka.

JAJKA FASZEROWANE PASZTETOWĄ I PIECZARKAMI
Pomysłów na jajka faszerowane jest wiele. Zwykłe jaja ugotowane na twardo i wysmarowane majonezem także smakują bardzo dobrze.
Mi pomysł na taki farsz podsunęła babcia. Z racji tego, że bardzo lubimy i jajka i pasztetową połączyłam to w jedno. Jest idealna propozycja na wielkanocny stół, ale także na różne imprezy jako przystawka. Farsz jest tak delikatny, że aż niemal aksamitny pomijając kawałki pieczarek i cebulki.

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

 

Składniki:
jaja ugotowane na twardo 10 szt.
pasztetowa drobiowa 150 gram
pieczarki 250 gram
cebula 1 szt.
pieprz do smaku
sól 1 szczypta
majonez do dekoracji
oliwa z oliwek do smażenia 2 łyżki

Metoda:
Pieczarki i cebulę obieramy. Pieczarki ścieramy na tarce o drobnych oczkach, a cebulę drobno siekamy.
Na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę. Wrzucamy cebulę ( lekko osolić ) i czekamy, aż lekko się zarumieni.
Do cebuli dodajemy pieczarki i smażymy na małym ogniu ok. 10 min., aż woda z pieczarek odparuje.
Jaja kroimy wzdłuż na pół i wyciągamy żółtka.
Żółtka rozdrabniamy widelcem, dodajemy pasztetową i mieszamy.
Na koniec dodajemy do farszu pieczarki, doprawiamy pieprzem i mieszamy. Do jaj nakładamy łyżeczkę farszu. Dekorujemy majonezem. Wstawiamy do lodówki.

PAPRYKOWY OMLET
Szybki, pyszny omlet z wyczuwalną papryką podsmażoną na masełku. Jest to idealny posiłek na rozpoczęcie dnia. Nasyci i doda energii na cały dzień.

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

 

Składniki:
jaja 2 szt.
szynka konserwowa 2 plastry
papryka czerwona 1/2 szt.
papryka słodka mielona 1 łyżeczka
sól 1 szczypta
cebula posiekana 2 łyżki
masło 1 łyżka
dymka szczypiorku do posypania
mąka 2 łyżki

Metoda:
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem soli. Dodać żółtka, paprykę słodką mieloną i mąkę, zmiksować.
Paprykę obrać i drobniutko posiekać. Szynkę pokroić w cieniutkie słupeczki. Na małej patelni rozgrzać masło. Wrzucić paprykę, cebulę i szynkę. Chwilę podsmażyć aż zacznie skwierczeć. Wlać jajka i szybkim, energicznym ruchem wymieszać z papryką, szynką i cebulą. Pozostawić do ścięcia się jajek. Następnie przewrócić delikatnie ( najlepiej za pomocą 2 szpatułek/ łopatek ) na druga stronę i chwilkę smażyć. Gotowy omlet posypać szczypiorkiem.

JAJECZNICA Z KURCZAKIEM I PIECZARKAMI
Czasami lubię zrobić jajecznica z różnymi dodatkami dla urozmaicenia smaku. Smaczne i szybkie śniadanie, które dodaje nam energii na cały dzień.

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

 

Składniki:
jajka - 6 szt.
filet z kurczaka - 1 szt.
masło - 1 łyżeczka
pieczarki - 2 szt.
cebula - 1 mała szt.
szczypiorek - 2 łyżki
sól i pieprz - do smaku
przyprawa do kurczaka - 1 łyżka

Metoda:
Jajka rozbełtać. Dodać sól, pieprz. Pieczarki i cebulę obrać. Pieczarki zetrzeć na tarce. Cebulę drobno posiekać. Umieścić z masłem w garnuszku. Podsmażyć. Fileta umyć, pokroić w kostkę i przyprawić przyprawą do kurczaka. Podsmażyć na patelni na złoty kolor z dodatkiem oliwy. Dodać jajka oraz pieczarki i cebulę. Mieszać aż jajka się zetną. Przełożyć na talerzyk. Posypać szczypiorkiem.

KROKIETY Z JAJKIEM, MIĘSEM I PIECZARKAMI
Smaczne połączenie mięsa karkówki wieprzowej z pieczarkami i jajkiem. Takie krokiety kojarzą mi się z chłodnymi dniami, jesienią, zimą i świętami. Idealny dodatek stanowi barszcz czerwony, który uzupełnia danie. Śmiało mogę napisać, że krokiety smakują jak z najlepszej restauracji. Farsz jest po prostu obłędny.

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

 

Składniki:
Naleśniki:
mleko 400 ml.
woda 200 ml.
jaja 4 szt.
sól 1 szczypta
olej 1 łyżka
mąka 200 gram

Farsz:
karkówka 400 gram
jaja ugotowane na twardo 3 szt.
cebula 2 szt.
masło 1 łyżka
olej 3 łyżki
pieczarki 3 duże szt.
sól 1 łyżeczka
pieprz 1/2 łyżeczki
papryka słodka mielona 1 łyżka
przyprawa do mięs 1 łyżeczka

Panierka:
bułka tarta ok.1 szkl.
jaja 2 szt.
olej do smażenia

Metoda:

NALEŚNIKI: Wszystkie składniki miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Smażymy na patelni wysmarowanej pędzelkiem olejem.
FARSZ: Mięso umyć, osuszyć, pieczarki obrać i zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Mięso doprawić przyprawami tj. sól, pieprz, przyprawa do mięs, papryka. Wymieszać.
Farsz podsmażyć na patelni. Przełożyć do miseczki i dodać posiekane jaja. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na maśle z olejem na rumiany kolor. Dodać do farszu i zmielić całość dokładnie ręcznym blenderem.
Po 2 łyżki farszu nakładać na naleśniki. Brzegi tj. prawy i lewy bok ułożyć do środka a potem zwinąć roladki.
Jajko rozbełtać. Krokiety najpierw zanurzyć w jajku a potem obtoczyć w bułce i smażyć na patelni z rozgrzanym olejem na złocisty kolor z każdej strony.

 

KARPATKA Z DOMOWYM KREMEM
Delikatna i rozpływająca się w ustach karpatka. Ciasto idealne ale krem jeszcze lepszy, puszysty i pyszny ! Karpatka szybko znika. Czasami robiłam nawet dwie.
Zaletą ciasto jest szybkie przygotowanie. Jednak w lodówce musi swoje odstać, co najmniej jedną noc, ale warto czekać, by potem rozkoszować się kostką takiej karpatki, która dobrze się kroi a krem się nie rozpływa. Polecam ją na różne okoliczności czy spotkania, na pewno zniknie migiem.

 

JAJA SKŁADNIKIEM NIEROZŁĄCZNYM W KUCHNI

Składniki:
Ciasto:

woda 1 szkl.
masło 100 gram
jaja 4-5 szt.
mąka 1 szkl.

Krem:

mleko 3 szkl.
cukier 4 łyżki
esencja z wanilii 1 łyżeczka
jajko 1 szt.
żółtka 4 szt.
mąka ziemniaczana 2 czubate łyżki
mąka pszenna 3 łyżki
masło 250 gram

Dodatkowo:
cukier puder do oprószenia

Metoda:

Ciasto:
Zagotować margarynę z wodą. Dodać stopniowo mąkę cały czas mieszając trzepaczką a najlepiej mikserem, aż utrze się ciasto. Odstawić do ostygnięcia.
Po dokładnym wystudzeniu do masy dodać żółtka. Białka ubić na sztywną pianę i także dodać do ciasta. Zmiksować. Nałożyć na dużą blachę wyłożoną pergaminem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 20-30 min. (w zależności od piekarnika ).
Ciasto powinno być złociste. Gotowe ciasto przekroić, aby powstały dwa blaty.

Krem:
Zagotować 2 szklanki mleka z cukrem i esencją waniliową. Pozostałe mleko zmiksować z jajkiem, żółtkami i mąkami. Dodać do gotującego się mleka. Mieszać do zgęstnienia a najlepiej miksować mikserem. Odstawić do ostygnięcia.
Masło utrzeć w dużej misce na puszysto. Dodawać stopniowo ostygnięty budyń, cały czas miksując. Wyłożyć na ostygnięte ciasto karpatkowe, które przykrywamy drugim ciastem karpatki. Wierzch posypać cukrem pudrem.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak