Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Kluski śląskie

Kluski śląskie obowiązkowo podawane są na niedzielny obiad w towarzystwie rolad śląskich i modrej kapusty.

Bardzo proste do przyrządzenia, a jak efektownie prezentują się podane na talerzu.

U nas nas śląsku tradycyjnie podaje się je z roladami wieprzowymi lub wołowymi wraz z kapustą modrą (czerwoną).

Ciasto na kluski można wedle uznania nadziewać farszem mięsnym lub na słodko (wszelkie owoce np jagody, śliwki, maliny lub ser biały).

Dodatkowo w wersji na słodko można do ciasta dodać ser biały przerobiony przez praskę, uzyskamy wtedy serowe kluseczki. Podajemy je wówczas z sosem owocowym lub polane tłuszczem i posypane cukrem pudrem.

PODSTAWOWY PRZEPIS NA KLUSKI BIAŁE:

Ziemniaki
mąka ziemniaczana
jajko
sól

Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie (dodać troszkę więcej soli niż zwykle gotuje się ziemniaki). Gdy będą miękkie, odcedzić i przecisnąć do miski przez praskę. Przeciśnięte ziemniaki lekko ostudzić, kolejno podzielić na 4 części, jedną z nich wyjąć i uzupełnić mąką ziemniaczaną. 1/4 odjęta ilość ziemniaków wyjmujemy i układamy na wierzch pozostałych (sposób odmierzenia potrzebnej ilości mąki ziemniaczanej). Wbić jajko, dobrze wyrobić. Urywać rękami kawałki ciasta i wykonać kluseczki. Gdy mamy problem wykonać kluseczki, oznacza to że do ciasta należy dodać jeszcze jedno jajko i dobrze wyrobić. Zagotować wodę w garnku (również posolić), wrzucać kluseczki do gotującej się wody, czas gotowania - od wypłynięcia na górę ok 5-7 min.  Przed wyciągnięciem klusek należy je zahartować tj. polać zimną wodą, zabezpiecza to sklejaniu się klusek.  Kluski śląskie

Moja prababcia przyrządzała też CZARNE KLUSKI ŚLĄSKIE, różniły się tym, że do ciasta dodaje się starty surowy ziemniak. Taki zabieg powoduje że troszkę one ciemnieją i dlatego nazwane zostały czarne. Kluski śląskie

 

Wyróżnia się też PRAWDZIWE CZORNE KLUSKI ŚLĄSKIE przyrządzone 1/2 na 1/2 z surowych i ugotowanych ziemniaków. Jak je wykonać?

ziemniaki: 1/2 na 1/2 surowych i ugotowanych
1 jajko
sól
mąka ziemniaczana

Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie (dodać troszkę więcej soli niż zwykle gotuje się ziemniaki). Gdy będą miękkie, odcedzić i przecisnąć do miski przez praskę.

Surowe ziemniaki potrzeć na tarce (jak na placki ziemniaczane) lub w szybszej wersji zmielić w elektrycznej maszynce Starte surowe ziemniaki dokładnie odcisnąć przez pieluchę lub na sitku.  

Odciśnięte ziemniaki dodać do przeciśniętych przez praskę ziemniaków, dokładnie wyrobić, wyrównać powierzchnię. Płyn z odciśniętych ziemniaków odstawić, gdy na dnie powstanie biały osad tzw. szkrobek, dodać go do masy.  

Z uformowanej masy ziemniaczanej wyjąć 1/4 ziemniaków (podzielić na 4 części) i w to miejsce wsypać tyle mąki ziemniaczanej, aby wyrównać do powierzchni ziemniaków. Dodać jajko. Wymieszać.

Urywać rękami kawałki ciasta i formować kluseczki. Zagotować wodę w garnku (posolić), wrzucać kluseczki do gotującej się wody, czas gotowania - od wypłynięcia na górę ok 5-7 min. Przed wyciągnięciem klusek należy je zahartować tj. polać zimną wodą, zabezpiecza to sklejaniu się klusek. Kluski śląskie

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak