Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

KUCHNIA AZJATYCKA W MOIM MENU

Kuchnia azjatycka to zdrowa kuchnia, pełna różnorodnych smaków, przepełniona aromatami świeżych, kolorowych warzyw i ziół. Dlatego nie może zabraknąć jej w moim menu.

KUCHNIA AZJATYCKA I MOJE PROPOZYCJE


Kuchnia azjatycka jest kuchnią różnorodną i jedną z moich ulubionych. Zachwyca mnie w niej to, że jest kolorowa, aromatyczna, zdrowa i pełna bogactwa smaku. Potrawy przygotowywane w domu nie wymagają dużego nakładu pracy ani czasu.
Kuchnia azjatycka wyróżnia się dużą ilością warzyw, owoców, ryb i owoców morza, a także ziół. Często potrawy podawane są z ryżem. Głównie obowiązuje tutaj zasada łączenia 5 smaków. Górują smaki ostre, gorzkie, słone i najpopularniejsze słodko- kwaśne, słodko-ostre. W dzisiejszych czasach nie musimy jechać do Azji, aby spróbować smaków kuchni wschodu. Na terenie całej Polski są restauracje, które są coraz bardziej popularne i mają duży wybór ciekawych dań w karcie menu.
Na sklepowych pułkach pojawiają się produkty powszechnie używane w kuchni azjatyckiej. Są to między innymi: olej kokosowy, mleko kokosowe, sosy sojowe ciemne lub jasne, sosy rybne, ostrygowe, różne gatunki ryżu, różne gatunki makaronu, grzybki mun, gotowe sosy słodko-kwaśne, kolendra, sezam, trawa cytrynowa czy imbir. Warto wtajemniczyć się w tajniki kuchni azjatyckiej, ponieważ jest to kuchnia obszerna, różnorodna i można dania tworzyć w różnych kombinacjach.

MOJE PROPOZYCJE:

KURCZAK PO CHIŃSKU ZE SMAŻONYM MAKARONEM RYŻOWYM

KUCHNIA AZJATYCKA W MOIM MENU

 


SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
filety 3 szt.
miód 1 łyżka
sos sojowy ciemny 2 łyżki
pieprz 1/3 łyżeczki
przyprawa 5 smaków 1/3 łyżeczki

bulion drobiowy ciepły 300 ml.
papryka czerwona 1/2 szt.
papryka zielona 1/2 szt.
papryka żółta 1/2 szt.
cebula 1/2 szt.
marchew 2 małe szt.
brokuł kilka różyczek
dymka cebuli 1 szt.
pieczarki 2 szt.
kapusta pekińska 3-4 liście
olej ryżowy do smażenia

Sos słodko-ostry:
papryczka chili 1 szt.
marchew 1 mała szt.
woda 1/3 szkl.
sok z ananasa 1 szkl. (może być z puszki)
ananasa 3 krążki (może być z puszki)
ocet 1 łyżeczka
cukier 2 łyżki
sól 1 szczypta
ketchup łagodny 1 łyżka

Dodatkowo:
makaron ryżowy 1 op. lub 2 małe
cebula prażona do posypania

METODA:
1. Marynowanie: Kurczaka umyć, osuszyć i pokroić po skosie od góry w cienkie plastry. Umieścić w misce. Dodać sos sojowy, przyprawę, pieprz i miód. Dokładnie wymieszać. Odstawić do lodówki na 2 godzinki, najlepiej na noc.
2. Warzywa umyć. Marchew, pieczarki i cebulę obrać. Papryki i marchew pokroić w cienkie słupki. Cebulę w piórka, a pieczarki w plastry. Brokuły rozdzielić na jeszcze mniejsze różyczki. Od liści kapusty odkroić zieloną część, zostawiając sam środek liścia, który kroimy w kwadraciki lub paski.
3. Patelnię wok rozgrzewamy. Wlewamy odrobinę oleju ryżowego i wrzucamy kurczaka. Gdy się podsmaży mięso przekładamy do miseczki. Do woka ponownie wlewamy odrobinę oleju. Wrzucamy cebulę, gdy lekko się zeszkli dodajemy pieczarki. Kiedy lekko się przysmażą przekładamy do miski z mięsem. Na tej samej patelni smażymy papryki, brokuł, marchew i kapustę na odrobinie oleju. Kiedy warzywa zaczną się przypiekać wlewamy bulion i dodajemy kurczaka z pieczarkami (te wszystkie czynności wykonujemy na wysokim gazie). Bulion ze wszystkimi składnikami gotujemy ok. 5-8 min. (nie może cały odparować).
4. Makaron przygotowujemy według wskazówki na opakowaniu. Następnie na mocno rozgrzaną patelnie wlewamy odrobinę oleju ryżowego i wrzucamy makaron. Chochelką wydobywamy sos-bulion z kurczaka i warzyw. Wlewamy do makaronu. Energicznym ruchem mieszamy. Przekładamy na talerz razem z kurczakiem.
5. Sos słodko-ostry: W rondelku umieszczamy cukier. Czekamy, aż się rozpuści (nie mieszamy łyżką, tylko poruszamy rondelkiem). Dodajemy wodę, zmniejszamy gaz, mieszamy. Następnie wlewamy sok z ananasa, dodajemy kawałki ananasa (pokrojony w kostkę) oraz drobniutko posiekaną marchewkę i chili razem z pestkami. Gotujemy pod przykryciem ok. 10-15 minut. Doprawiamy solą, octem i ketchupem. Mieszamy i lekko miksujemy blenderem. Polewamy nasze danie. Posypujemy posiekaną dymką cebuli i prażoną cebulką.

WIEPRZOWINA Z KAPUSTĄ A'LA BIGOS PO AZJATYCKU

 

KUCHNIA AZJATYCKA W MOIM MENU


Wieprzowina z kapustą smakuje jak bigos, ale po azjatycku. Jest smaczny i syty, a to tylko wyłącznie mój pomysł. Polecam wielbicielom kuchni azjatyckiej. Pycha!

Składniki:
kapusta 1/2 średniej główki
filety z piersi kurczaka 3 szt.
sos sojowy jasny 1 łyżka
sos sojowy ciemny 1 łyżka
pieprz 1 szczypta
marchew 2 szt.
brokuł 1 mała szt.
bulion drobiowy 3 łyżki
sól, pieprz do smaku
cebula prażona 3 łyżki
liść laurowy 2 szt.
ziele angielskie 2 kulki
olej ryżowy 3 łyżki

METODA:
Kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w cienkie plasterki. Dodać jasny sos sojowy i szczyptę pieprzu. Wymieszać i wstawić do lodówki na 2 godziny.
Rozgrzać wok. Wlać olej ryżowy i wrzucić kurczaka. Kiedy mięso się przysmaży dodać obraną i pokrojoną w cienkie plasterki marchew, ziele angielskie i liście laurowe (marchew można zetrzeć na tarce).
Kapustę poszatkować i dodać do gotującego się kurczaka. Zalać bulionem. Dodać podzielonego na małe różyczki brokuła i ciemny sos sojowy. Wymieszać i gotować ok. 35 min. aż bulion odparuje. Gotowy bigos posypać cebulą prażoną.

ZUPA A'LA ROSOŁEK W STYLU AZJATYCKIM

 

KUCHNIA AZJATYCKA W MOIM MENU


SKŁADNIKI:
filety z kurczaka 2 szt.
liście kapusty pekińskiej 2 szt.
kostka warzywna 1 szt.
warzywa suszone 2 łyżki
sos sojowy ciemny 1 łyżka
woda 1,5 l
sól, pieprz świeżo mielone do smaku
makaron ryżowy 1 op.
cebula prażona do posypania

METODA:
1. Filety umyć, osuszyć i pokroić w cienkie plastry. Doprawić sosem sojowym. Podsmażyć na patelni. Liście kapusty umyć i pokroić w mniejsze kawałki. Dodać do mięsa. Chwilę podsmażyć. Wodę wlać do garnka i zagotować z kostką warzywną i suszonymi warzywami.
2. Kiedy się rozpuści dodać filety z kapustą. Gotować ok. 30 min. Makaron ugotować według wskazówek na opakowaniu. Do talerza nałożyć makaron i zalać zupą. Posypać cebulą prażoną.



KURCZAK W SEZAMIE Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ

KUCHNIA AZJATYCKA W MOIM MENU

Sycąca a zarazem lekka potrawka z kurczaka, która jest szybka w przygotowaniu.

Dla 3-4 osób:

2 filety z kurczaka
300 gram fasolki szparagowej
2 czubate łyżki sezamu
3 łyżki posiekanego szczypioru
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka soli (do fasolki)
1 łyżeczka soli himalajskiej (do kurczaka)
1 szczypta pieprzu świeżo zmielonego ziołowego
500 ml bulionu drobiowego
1 łyżka ciemnego sosu sojowego
2 łyżki oleju

Metoda:

1. Filety umyć, osuszyć i pokroić w bardzo cienkie paseczki. Umieścić w misce i doprawić solą himalajską, pieprzem i sosem sojowym. Wymieszać. Posypać sezamek i zasypać mąką ziemniaczaną. Ponownie wymieszać i odstawić.

2. Fasolkę wrzucić do wrzącej, osolonej wody. Gotować ok. 5-8 min. Następnie przecedzić i zalać zimną wodą. Wok rozgrzać. Wlać olej i wrzucić fasolkę. Tak podsmażyć, aż fasolka lekko się zarumieni.

3. Do fasolki dodać mięso. Wymieszać i wlać bulion, energicznie mieszając. Gotować do 10 min. aż kurczak zmięknie. Na koniec potrawkę posypać posiekanym szczypiorkiem.

Podawać z ryżem. 

Ola1984 12.05.2016 12:20
To dla mnie idealne połączenia :) Bardzo apetyczny wpis :)
krokus 10.05.2016 22:08
Fajne i zapewne bardzo smaczne przepisy, Ja osobiście bardzo lubię takie jedzonko
smerfetka79 10.05.2016 10:51
ależ pięknie i pysznie to wszystko wygląda!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak