Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Kulinarne wędrówki po Polsce - niedzielny obiad

Jutro niedziela więc przygotujcie pyszny polski obiad!

Kuchnia polska aż ,,kipi" od pyszności, takich naszych rodowitych. Nie wiem jak u Was ale u mnie niedzielny obiad to świętość, zawsze musi być porządny! Wśród propozycji przedstawiam Wam kuchnię warszawską, kaszubską i śląską.

Kuchnia mazowiecka kojarzy się kuchnią warszawską, czyli kuchnią dworską, dostojną, królewską. A co za tym idzie uroczystą. Często na salonach królował faszerowany podrobami drób. Moja propozycja to kurczak nadziany mięsem mielonym z warzywami, natką pietruszki, w białku.

Często przyrządzam wątróbkę. Tym razem przygotowałam duszoną w sosie własnym z znanymi polskimi kluskami śląskimi. Palce lizać!To proste kluski ziemniaczane przygotowane z gotowanych ziemniaków i mąki, formowane w spłaszczone kulki z wgłębieniem, gotowane w osolonym wrzątku.

Kuchnia kaszubska charakteryzuje się bogactwem lasów, jezior, sadów, łąk i pól. Jest to kuchnia smaczna, sezonowa i łatwa w przygotowaniu. Gospodynie na wszelki sposób próbowały urozmaicić posiłki. Zupa od zawsze była podstawą ciepłych dań. Dzięki hojności runa leśnego w postaci grzybów, powstała taka oto zupa.

Mięso na Kaszubach traktowane było jak rarytas i jadano je tylko podczas niedzielnych obiadów. Takie nadziane rolady podawano w okresie świątecznym lub na dużych uroczystościach typu wesela. Moja propozycja kaszubskiego mięsiwa.

 

Kurczę po polsku, kurczę pieczone – faszerowane

Kulinarne wędrówki po Polsce - niedzielny obiad

 

2 kg kurczak w całości
250 g mięsa mielonego z indyka
Garść posiekanej natki pietruszki
2 cebule
1 jajko (żółtko + białko)
2 łyżki bułki tartej
5 pieczarek
200 marchewki z groszkiem 
Sól
Pieprz
Majeranek
Przyprawa do kurczaka
Mizeria:
1 ogórek
Sól, Cukier
Śmietana 12%

Kurczaka dokładnie myjemy i osuszamy. Nacieramy solą, pieprzem, przyprawą do kurczaka i majerankiem ( na zewnątrz i od środka). Odstawiamy na godzinę do lodówki. Między czasie przygotowujemy farsz. Cebulkę i pieczarki kroimy w kosteczkę i szklimy na patelni. W misce mieszamy mięso mielone, groszek z marchewką, natkę pietruszki, żółtko, bułkę tartą. Przyprawiamy solą, pieprzem. Białko ubijamy na sztywną pianę, delikatnie łączymy z farszem. Napełniamy kurczaka, otwór spinamy wykałaczkami, udka związujemy. Kurczaka pieczemy pod przykryciem przez 1 godzinę w 190*C oraz przez 30 minut bez przykrycia. Kurczaka podałam z polską mizerią.
Mizeria: Ogórka ścieramy na tarce w plastry. Solimy i posypujemy cukrem. Odstawiamy na około 30 minut. Wlewamy śmietankę, mieszamy.

Wątróbka w sosie własnym i kluski śląskie

 

Kulinarne wędrówki po Polsce - niedzielny obiad

 

500 g wątróbki drobiowej
4 cebule
1 łyżeczka ostrej wędzonej papryki
1 łyżka suszonej marchewki
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 bulionetka do duszonego mięsa
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka przyprawy warzywnej
1 szklanka wody
Sól
Pieprz
Olej do podsmażenia
Kluski śląskie:
500 g ziemniaków
170 g mąki ziemniaczanej
1 jajko L
0,5 łyżeczki masła
Sól
Pieprz

Wątróbkę dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i przyprawiamy ostrą i słodką czerwoną papryką. Cebule obieramy i kroimy w piórka. Rozgrzewamy patelnię, szklimy cebulę. Po 5 minutach dokładamy wątróbkę. Mieszamy i dusimy pod przykryciem. Całość podlewamy wodą, wkładamy bulionetkę i koncentrat pomidorowy. Przyprawiamy suszoną marchewką, solą, pieprzem i przyprawą warzywną uniwersalną. Wątróbkę dusimy pod przykryciem do miękkości.
Kluski śląskie:
Ziemniaki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Gotujemy do miękkości w delikatnie osolonej wodzie. Odcedzamy wodę, ubijamy i studzimy. Do wystudzonych ziemniaków dodajemy mąkę ziemniaczaną, jajko, masło, sól i pieprz. Wyrabiamy gładkie ciasto. Odrywamy po kawałeczku, formujemy kulkę, spłaszczamy i palcem robimy dziurkę w środku. Kluski wrzucamy do gotującej się osolonej wrzącej wody. Gotujemy około 5 minut. Odcedzamy na durszlaku. Podajemy z wątróbką.

Zupa kaszubska

Kulinarne wędrówki po Polsce - niedzielny obiad

 

1,5 litra wody
300 g ziemniaków
250 g włoszczyzny paski 
300 g zupy grzybowej 
300 g boczku wędzonego
2 cebule
Ziele angielskie (4 szt)
Liść laurowy (2 szt)
Sól
Pieprz
1 łyżeczka majeranku
2 łyżki śmietany 18%

W garnku gotujemy wodę, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe i włoszczyznę. Dodajemy zupę grzybową. Gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut. Ziemniaki obieramy i kroimy w kosteczkę. Cebulę kroimy w kosteczkę, boczek w paski. Podsmażamy na patelni. Do zupy wsypujemy ziemniaki i boczek z cebulką. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Gotujemy do miękkości ziemniaków. Pod koniec wlewamy zahartowaną śmietanę. Dekorujemy natką pietruszki.

Rolady wieprzowe nadziane mięsem mielonym

 

Kulinarne wędrówki po Polsce - niedzielny obiad

 

0,8 kg schabu wieprzowego
250 g mięsa mielonego z indyka
200 g zupy pieczarkowej
1 cebula
3 łyżki bułki tartej
1 jajko
Sól
Pieprz
Majeranek
Przyprawa do wieprzowiny
10 plastrów boczku wędzonego
Olej do skropienia

Schab myjemy, osuszamy i kroimy w plastry około 1,5 cm. Rozbijamy tłuczkiem. Przyprawiamy solą, pieprzem i przyprawą do wieprzowiny. Cebulę kroimy w kosteczkę, szklimy na patelni, dodajemy zupę pieczarkową. Podsmażamy aż zmiękną. W misce łączymy ze sobą mięso mielone, jajko, bułkę tartą, cebulę z zupą pieczarkową. Doprawiamy solą i pieprzem. Farsz układamy na rozbitym płacie schabu, zwijamy na kształt roladki. Układamy w naczyniu żaroodpornym. Wierzch obsypujemy majerankiem. Rolady obkładamy wędzonym boczkiem, skrapiamy olejem. Pieczemy pod przykryciem przez 1,5 godziny w 180*C. Pod koniec możemy odkryć, żeby wierzch ładnie się zarumienił. Podajemy z ziemniaczkami z koperkiem.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak