Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Makowce na świątecznym stole.

Makowce to jedne z wielu moich ulubionych ciast na świątecznym stole. W tym wpisie przedstawię Wam kilka moich propozycji na torty, ciasta i strucle z użyciem maku. Może któryś przepis Wam się spodoba.

Makowce to jedne z wielu moich ulubionych ciast na świątecznym stole. W tym wpisie przedstawię Wam kilka moich propozycji na torty, ciasta i strucle z użyciem maku. Może któryś przepis Wam się spodoba.

 

Kiedyś za bardzo nie lubiłam piec makowców, zawsze przerażało mnie to gotowanie i mielenie maku, kończyło się to tak, że pół kuchni miałam zesypane drobinkami maku i masę sprzątania. Teraz pieczenie można sobie znacznie ułatwić, np. kupując gotową masę makową czy gotowy zmielony suchy mak, uważam, że można korzystać z takich udogodnień, a wyjdzie nam również bardzo pysznie.

A, czy jest ktoś kto nie lubi świątecznego makowca, bo jak makowiec to tylko na święta, w inne dni tak nie smakuje. Ja zaproponuję Wam pyszny tort, struclę drożdżową, półfrancuską roladę i pieguska. Może któryś z tych przepisów Wam się spodoba i upieczecie. Bardzo polecam i zachęcam. Ciekawa jestem jakie są u Was tradycyjne makowe ciasta. Napiszcie.


Moje przepisy na pyszne ciasta z makiem:


1. Tort makowo - migdałowy z kulkami kokosowymi.


Proponuję Wam upiec taki tort. Będzie idealny na świąteczny stół. Będzie się pięknie prezentował i pysznie smakował. Takim tortem można zaskoczyć gości. Lekki biszkopt przełożony pysznym kremem, do tego mnóstwo migdałów i kulki kokosowe. Wszystko to do siebie idealnie smakowo pasuje. Zapraszam :)

Makowce na świątecznym stole.


Składniki:


Biszkopt:

4 jajka

pół szklanki cukru

pół szklanki mąki tortowej

pół szklanki suchego zmielonego maku

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

kilka kropli olejku migdałowego


Krem:

20 dag masła 82 %

2 budynie waniliowe ( bez cukru i na pół litra mleka każdy )

2 pełne szklanki mleka

5 dag białej polewy

cukier puder do smaku ( ja dałam 4 łyżki )


Kulki:

10 dag wiórek kokosowych

2 łyżki cukru

pół szklanki mleka

1 łyżka mąki ziemniaczanej

2 łyżki wiórek kokosowych do obtaczania


Dodatkowo:

około 40 g płatków migdałowych


Wykonanie:


1. Biszkopt makowy: Białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru, dodajemy żółtka i olejek i chwilę ubijamy. Na koniec wsypujemy mak, mąkę i proszek do pieczenia, delikatnie mieszamy. Ciasto przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 23 cm. Pieczemy około 25 -30 minut w temperaturze 170 stopni do zrumienienia. Biszkopt sprawdzamy suchym patyczkiem i studzimy. Wystudzony przekrawamy na dwa krążki.


2. Kulki: Mąkę mieszamy z wiórkami kokosowymi. W garnku zagotowujemy mleko z cukrem, wsypujemy wiórki i gotujemy do zgęstnienia cały czas mieszając. Masę lekko studzimy i z jeszcze ciepłej formujemy niewielkie kluki i obtaczamy w wiórkach kokosowych. Mnie wyszło 17 kulek.


3. Krem: W połowie mleka rozpuszczamy budynie, pozostałe mleko zagotowujemy, wlewamy rozpuszczone budynie i gotujemy do zgęstnienia. Budyń dobrze studzimy. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i studzimy. Masło ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę, dodajemy stopniowo zimny budyń i dokładnie ucieramy, na koniec ucieramy wlewamy płynną lekko przestudzoną czekoladę i dokładnie ucieramy.


4. Kilka łyżek kremu odkładamy do dekoracji, pozostałym kremem przekładamy krążki ciasta, smarujemy również wierzch i boki. Odłożonym kremem za pomocą rękawa cukierniczego wyciskamy rozetki, tyle ile mamy kulek. Na każdą rozetkę wciskamy kulkę. Cały tort posypujemy płatkami migdałowymi.


5. Tak wykonany tort odstawiamy do lodówki na kilka godzin do stężenia. Po tym czasie tort kroimy i podajemy.


6. Smacznego.

 


2. Drożdżowa strucla makowa.


Nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez wspaniałych zapachów pieczonych ciast. Podczas pieczenia strucli makowych po całym domu roznosi się pyszny zapach i już nie można się doczekać kiedy będą gotowe. Pięknie udekorowane i podane zachwycą gości. Zapraszam :)

Makowce na świątecznym stole.

 

Składniki:


Rozczyn:

pół szklanki ciepłego mleka

1 łyżka cukru

1 łyżka mąki tortowej

5 dag świeżych drożdży


Ciasto:

50 dag mąki tortowej

2 jajka

1 cukier waniliowy

pół szklanki cukru

pół szklanki ciepłego mleka

5 dag masła lub margaryny


Dodatkowo:

masa makowa z bakaliami ( 1 puszka )

10 dag polewy deserowej

5 g płatków migdałowych

mąka pszenna do posypania stolnicy


Wykonanie:


1. Rozczyn: Cukier, drożdże i mąkę rozcieramy z ciepłym mlekiem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut, żeby rozczyn ,,ruszył''.


2. Jajka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Masło lub margarynę roztapiamy i lekko studzimy.


3. Do mąki dodajemy rozczyn, utarte jajka i masło, następnie stopniowo wlewając ciepłe mleko zagniatamy mięciutkie ciasto. Ciasto zagniatamy przez kilka minut, aż będzie nam odchodziło od ręki. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około 2 godziny do wyrośnięcia.


4. Po tym czasie ciasto dzielimy na dwie równe części. Każdą część osobno wałkujemy na lekko posypaną mąką stolnicy na prostokąt o wymiarach około 27 cm x 36 cm. Na każdy prostokąt rozsmarowujemy po połowie masy makowej i zwijamy jak roladę.


5. Obie strucle układamy na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia ( radzę piec na dwóch blaszkach ja piekłam na jednej i moje strucle się zrosły ), odkładamy je jeszcze na 15 minut w ciepłe miejsce, żeby troszkę podrosły.


6. Po tym czasie pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut do zrumienienia. Upieczone studzimy.


7. Polewę przygotowujemy według przepisu na opakowaniu i dekorujemy nią upieczone strucle, posypujemy również płatkami migdałowymi. Odstawiamy do zastygnięcia polewy.


8. Gotowe już strucle kroimy w plastry i podajemy.


9. Smacznego.

 

 3. Ciasto piegusek z lukrem i kandyzowanymi owocami.


Gdy nie mamy czasu, żeby upiec tradycyjny makowiec możemy upiec oto taki piegusek, którego dopełnieniem będzie lukier i pyszne owoce kandyzowane. Takie ciasto z powodzeniem możemy upiec na świąteczny stół. Zapraszam:)

Makowce na świątecznym stole.


Składniki:


Ciasto:

4 jajka

20 dag masła lub margaryny

1 szklanka cukru pudru

pół szklanki suchego zmielonego maku

2 szklanki mąki tortowej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli


Lukier:

1 białko

cukier puder ( kilka łyżek)

5 dag kandyzowanych owoców ( mieszanki keksowej )


Wykonanie:


1. Masło lub margarynę ucieramy z cukrem pudrem i żółtkami na puszystą masę,następnie dodajemy mak i chwilę ucieramy. Wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i dokładnie ucieramy. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie pianę delikatnie mieszamy z ciastem.


2. Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia, o wymiarach około 21 cm x 25 cm. Pieczemy około 45 minut w temperaturze 170 stopni. Ciasto sprawdzamy suchym patyczkiem czy jest upieczone. Studzimy i kroimy w kwadraty.


3. Zimne białko ucieramy z cukrem pudrem, cukier dodajemy stopniowo, ucieramy aż lukier będzie miał odpowiednią konsystencję.


4. Lukrem polewamy pokrojone w kostki ciasto, lukier powinien trochę spływać z kostek. Na koniec dekorujemy je owocami kandyzowanymi i odstawiamy do zastygnięcia. Po tym czasie podajemy.

 


4. Półfrancuska rolada z nadzieniem makowym.


Takie ciasto możemy upiec bardzo szybko, np. gdy nie mamy czasu na coś bardziej pracochłonnego. Półfrancuskie wielowarstwowe ciasto i pyszne nadzienie makowe. Roladę możemy również upiec na świąteczny stół. Pysznie smakuje z kubkiem gorącej i aromatycznej herbaty.Zapraszam :)

Makowce na świątecznym stole.


Składniki:


Ciasto:

1 szklanka mąki tortowej

1 jajko

2 łyżki śmietany12 %

10 dag masła lub margaryny


Nadzienie:

1 szklanka maku ( gotowego suchego i zmielonego )

1 szklanka rodzynek

olejek migdałowy według uznania

cukier do smaku

około pół szklanki gorącego mleka


Dodatkowo:

mąka tortowa do posypania stolnicy

5 dag mlecznej czekolady

dowolna posypka do dekoracji


Wykonanie:


1. Z podanych składników zagniatamy ciasto. Formujemy kulę i wstawiamy do lodówki na 30 minut do schłodzenia.


2. Mak i rodzynki wsypujemy do miski, następnie stopniowo wlewamy gorące mleko i mieszamy, gdy mam przestanie chłonąć mleko dodajemy cukier i olejek, dokładnie mieszamy.


3. Schłodzone ciasto wałkujemy na lekko posypanej mąką stolnicy na prostokąt o wymiarach około 25 cm x 36 cm, na ciasto równomiernie wykładamy nadzienie makowe i zwijamy roladę.


4. Tak przygotowane ciasto przekładamy na blaszkę, suchą, niczym nie wyłożoną i pieczemy w temperaturze 190 stopni przez około 30 minut do zrumienienia. Upieczone ciasto studzimy i kroimy w plasterki.


5. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i dekorujemy nią pokrojoną roladę, posypujemy posypką. Gdy czekolada zastygnie podajmy. Smacznego

 

 

Smacznych inspiracji życzę.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak