Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Pomysły na bezglutenowe słodkości

Bezglutenowe słodkości są równie smaczne jak te, które zawierają gluten. Nie powodują uczuleń i są odpowiednie dla osób chorych na celiakie.

Do przygotowania deserów bezglutenowych wykorzystuje głownie kasze jaglaną, która jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. Do wypieków ciast bezglutenowych, stosuje gotowe mąki bezglutenowe, które są łatwo dostępne w sklepach. Bezglutenowe słodkości mogą być naprawdę pyszne! Przygotowałam dla Was kilka moich bezglutenowych inspiracji i serdecznie zapraszam do wypróbowania.

 

 

 

Knedle z kaszy jaglanej z truskawkami (vegan & gluten-free)

 

Tradycyjne knedle, myślę że każdy z nas miał okazje spróbować w swoim życiu. W dzieciństwie jadłam je bardzo często z różnymi nadzieniami, moimi ulubionymi zawsze były z truskawkami. Dzisiaj odbiegłam nieco od tradycyjnego przepisu i zrobiłam o wiele zdrowszą wersje knedli, a mianowicie ciasto zrobione jest z kaszy jaglanej. Knedle z kaszy są bardzo, ale to bardzo syyyte, a smak jest genialny :-) Dodatkowo są odpowiednie dla wegan.


Pomysły na bezglutenowe słodkości


Składniki na 17 knedli:
kasza jaglana 1,5 szklanki,
cukier brązowy 3 łyżki,
mąka ziemniaczana 3 łyżki + mąka do obtaczania dłoni,
mleko sojowe 4 łyżki,
starta skórka z pomarańczy 1 łyżeczka,
dodatkowo:
truskawki 17 szt,
jogurt naturalny lub roślinny do polania knedli,
cukier brązowy do posypania,

Sposób przygotowania:
Kasze jaglaną prażymy przez kilka minut w suchym garnku, następnie zalewamy wrzącą wodą i gotujemy aż kasza pochłonie całą wodę i będzie miękka. Ugotowaną kaszę odstawiamy aż lekko ostygnie. Następnie do kaszy dodajemy mleko i miksujemy na jednolitą masę, dodajemy skórkę z pomarańczy, cukier oraz mąkę ziemniaczaną. Wszystko razem dokładnie mieszamy. Dłonie oprószamy mąką ziemniaczaną, w dłoniach rozkładamy placek z kaszy, na środku układamy truskawkę i dokładnie zlepiamy, aby podczas gotowania knedle się nie pootwierały. Knedle układamy na oprószonym mąką blacie. W garnku zagotowujemy wodę, wrzucamy knedle i gotujemy 5 min, następnie knedle odcedzamy i układamy na talerzu. Podajemy polane jogurtem i posypane cukrem. 

 

Placuszki jaglane z bananem i musem z mango

 

Najważniejszą zaletą placuszków jest to, że są bezglutenowe i bardzo zdrowe, także śmiało możemy sobie pozwolić na solidną porcje. W dzisiejszej odsłonie placuszki podałam z musem z mango, który okazał się pysznym połączeniem. Pamiętajmy, o tymże mango musi być bardzo dojrzale, bo w tedy jest bardzo soczyste, słodkie i smaczne. 


Pomysły na bezglutenowe słodkości


Składniki:
kasza jaglana 1 woreczek,
banan 1 szt,
jajko 1 szt,
skórka z pomarańczy pół łyżeczki,
sok z pomarańczy 3 łyżki,
cukier waniliowy 1 łyżka,
cukier brązowy 2 łyżki,
mąka ziemniaczana 2 łyżki,
olej kokosowy do smażenia,
mango pół szt,

Sposób przygotowania:
Kasze jaglaną gotujemy według przepisu na opakowaniu. Następnie do lekko ostygniętej kaszy, dodajemy jajko, mąkę ziemniaczaną, cukier waniliowy oraz cukier brązowy, sok i skórkę z pomarańczy. Wszystko razem miksujemy dokładnie blenderem, do momentu aż masa będzie gładka. Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy. Placuszki delikatnie kładziemy łyżką na patelnie i smażymy z obu stron na rumiany kolor. Najłatwiej placuszki przewracać widelcem.
Usmażone placuszki odkładamy na papierowy ręcznik.
Mango obieramy, kroimy w mniejsze części i miksujemy za pomocą blendera na gładki mus. Podajemy z usmażonymi placuszkami. Smacznego!

 

Strucla bezglutenowa z dżemem

 

Strucla mimo tego, że jest z dodatkiem drożdży to w smaku przypomina mi trochę ciasto kruche. Poza tym ciasto jest zupełnie inne w smaku  niż z tradycyjnej białej mąki, ale również bardzo smaczne! Na śniadanie opędzlowałam pół blaszki :-) Zapraszam:-)


Pomysły na bezglutenowe słodkości


Składniki (blaszka 30/23):
ciasto:
mąka bezglutenowa 4,5 szklanki+ mąka do podsypywania,
cukier 3 łyżki,
żółtka 5 szt,
mleko 1,5 szklanki,
masło 10 dag,
drożdże suche 2 łyżeczki,
skórka z cytryny (starta) 1 łyżeczka,

nadzienie:
dżem lub marmolada 1 mały słoik,

kruszonka,
mąka bezglutenowa 5 dag,
cukier 5 dag,
masło 5 dag,

Sposób przygotowania:
Masło rozpuszczamy, mleko podgrzewamy. Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy żółtka jaj, cukier, drożdże oraz mleko i wyrabiamy ciasto. Pod koniec wyrabiania dodajemy rozpuszczone masło i ponownie zagniatamy aż ciasto pochłonie cały  tłuszcz. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. U mnie trwało to 1,5 h. Wyrośnięte ciasto dzielimy na pół. Pierwszą część rozwałkowujemy na długość blaszki, smarujemy połową dżemu i zwijamy jak roladę. Z kolejną częścią ciasta postępujemy w ten sam sposób. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i przenosimy zwinięte rolady, tak aby prawie się stykały. Następnie strucle przykrywamy ponownie ściereczką i odstawiamy na pół godziny w ciepłe miejsce. 
Składniki na kruszonkę wkładamy do miseczki i wyrabiamy między palcami. Wyrośnięte strucle przekrawamy na pół wzdłuż, prawie do samej blachy i posypujemy kruszonką. Piekarnik rozgrzewamy, następnie wkładamy blaszkę do piekarnika i pieczemy w 170 stopniach przez 35-40 min, aż wierzch ciasta będzie złocisty. Smacznego :-)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak