Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Świąteczne serniki i kilka porad

Kremowe, aromatyczne, rozpływające się w ustach...albo zbite, ciężkie i wilgotne. Domowe serniki to jedne z tych ciast, które niezmiennie zachwycają swym smakiem. Idealne do popołudniowej kawy oraz na świąteczny stół.

Do serników najlepiej użyć własnoręcznie zmielonego minimum dwukrotnie (a najlepiej trzykrotnie) półtłustego lub tłustego wiejskiego sera twarogowego. Sernik przygotowany na takim serze, będzie miał odpowiednio gęstą konsystencję, wilgotność i najlepszy smak. Jeśli jednak jesteście miłośnikami lekkich serników lub brakuje Wam czasu na mielenie sera, możecie sięgnąć po gotowe sery z wiaderka. W tym przypadku warto czytać etykiety i sięgać po te produkty, które oprócz sera nie zawierają dodatkowo niepotrzebnych składników. Aby sernik miał odpowiednią konsystencję i piękny kolor niezbędne są jajka. Do sernika najlepsze będą te wiejskie, ze sprawdzonego źródła. By sernik po upieczeniu nie opadał jajka należy bardzo krótko miksować z serem, bez wcześniejszego ubijania oddzielnie białek. W zależności od sernika ilość jaj waha się od 3-10 sztuk na 1 kg sera. Dla kremowej konsystencji warto do sernika dodać odrobinę śmietanki 30% lub pełnotłustego mleka. Aby sernik nie rozpadał się podczas krojenia należy dodać do niego niewielką ilość mąki lub proszku budyniowego. Do sernika nie należy jednak dodawać proszku do pieczenia, który nie wpływa na jego smak, a jedynie zwiększa prawdopodobieństwo, że po upieczeniu sernik opadnie. Składniki na sernik powinny mieć temperaturę pokojową, warto więc wyciągnąć je z lodówki minimum godzinę przed planowanym czasem pieczenia. Dno tortownicy można wyłożyć papierem do pieczenia lub folią, w przypadku gdy planujemy upiec sernik w kąpieli wodnej. Boków blaszki nie należy smarować. Zbyt wysoka temperatura pieczenia sprawi, że sernik zbytnio się zarumieni i popęka, idealna temperatura do pieczenia serników nie powinna przekraczać 180 stopni, najlepiej jednak piec sernik w temp. 150-160 stopni, bez termoobiegi z funkcją grzałki góra-dół. Czas pieczenia w zależności od wielości blaszki to od 1-1,5 godziny. Jeśli w trakcie pieczenia sernik zbytnio się zarumieni można przykryć jego wierzch folią aluminiową. Po upieczeniu należy studzić ciasto w uchylonym piekarniku przez ok. 1 godzinę, a całkowicie wystudzić w temperaturze pokojowej i przed rozkrojeniem wstawić do lodówki na minimum kilka godzin. Sernik to jedno z ciast, które dobrze znosi mrożenie. Jeśli więc zostanie Wam kawałek, z powodzeniem można go zamrozić, by potem cieszyć się jego smakiem, kiedy przyjdzie nam ochota.
Dziś przedstawiam Wam kilka propozycji na moje ulubione serniki. Do sernika z sezonowymi owocami (truskawkami) możecie użyć owoców mrożonych lub zastąpić je tymi z puszki. Smacznego!

Seromak/seromakowiec

Świąteczne serniki i kilka porad

 

Składniki:
Ciasto kruche:
1 1/2 szklanki mąki
115 g zimnego masła 82%
100 g cukru pudru
1 jajko
szczypta soli
Masa serowa:
1 kg sera trzykrotnie mielonego
4 jajka
180 g cukru
1 budyń śmietankowy
100 g miękkiego masła
1/2 łyżeczki olejku pomarańczowego
Masa makowa:
1 puszka (850g) gotowej masy makowej z bakaliami
1 duże jajko
2 łyżki mąki
1/2 łyżeczka olejku migdałowego
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
4 łyżki migdałów w płatkach
Polewa:
150 g mlecznej czekolady 
1 łyżeczka masła
2-3 łyżki mleka 


Ciasto: Do mąki dodać sól, zimne masło i posiekać składniki nożem. Dodać cukier i rozkłócone jajko. Ciasto zagnieść ręcznie lub w robocie. Zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na godzinę.
Schłodzonym ciastem wylepić spód formy o wymiarach ok. 36x24 cm. Ciasto nakłuć widelcem i podpiec przez ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzałka góra-dół). 
Masa makowa: Do gotowej masy makowej dodać jajko, mąkę, skórkę pomarańczową oraz aromat i migdały. Wymieszać.  
Masa serowa: Białka oddzielić do żółtek. Miękkie masło utrzeć z cukrem za pomocą miksera. Dodawać po jednym żółtku cały czas ucierając. Następnie dodać po jednej łyżce sera cały czas miksując. Do masy serowej dodać aromat i budyń. Zmiksować. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. 1/3 białek dodać do masy serowej i delikatnie wymieszać łyżką. Dodać pozostałą część białek i wymieszać do połączenia się składników.  
Na podpieczony spód wyłożyć masę makową. Na masę makową wyłożyć sernik. Ciasto wstawić do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i piec przez ok. 50-55 minut. Seromak studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Przed pokrojeniem całkowicie wystudzić i najlepiej schłodzić w lodówce. Składniki polewy rozpuścić. Polewą polać wierzch ciasta. 


Waniliowy sernik z owocami (truskawkami) 

Świąteczne serniki i kilka porad

Składniki:
Spód:
150 g czekoladowym markiz lub markizy jasne i 1 łyżka gorzkiego kakao
50 g roztopionego masła
Sernik:
1 kg twarogu trzykrotnie mielonego (może być z wiaderka)
220 g cukru (1 szklanka 250 ml)
4 duże jajka
1 laska wanilii
1 budyń (40 g) waniliowy (bez cukru)
400 g truskawek
Dodatkowo:
400 g truskawek 
50 g (1/2 tabliczki) gorzkiej czekolady
3 łyżki mleka 3,2%

Spód: Ciastka zmielić w robocie i wymieszać ze stopionym masłem. Masą wylepić spód tortownicy o średnicy 23 cm. Wstawić do lodówki na ok. 30 minut. 
Sernik: Jajka krótko zmiksować z cukrem i miąższem z jednej laski wanilii. Dodać ser, zmiksować tylko do połączenia się składników. Dodać proszek budyniowy i połączyć całość. Masę serową wylać na schłodzony spód, na wierzchu sernika poukładać połówki, umytych osuszonych i pozbawionych szypułek truskawek. Sernik wstawić do nagrzanego do 175 piekarnika (grzałka góra-dół) i piec przez 15 minut. Po tym czasie temp. zmniejszyć do 160 stopni i piec ok. 1 godziny i 10 minut. Po upieczeniu sernik pozostawić w uchylonym piekarniku na ok. 1 godzinę. Wyjąć z piekarnika, całkowicie wystudzić i wstawić do lodówki najlepiej na całą noc.
Wykończenie: Przed podaniem wierzch udekorować pokrojonymi truskawkami i rozpuszczoną czekoladą z dodatkiem mleka. 


Delikatny sernik na kakaowym cieście

Świąteczne serniki i kilka porad
Ciasto:
500 g mąki pszennej
200 g margaryny
4 żółtka
150 g cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki śmietany 18%
3 łyżki gorzkiego kakao
Sernik:
1 kg sera półtłustego trzykrotnie zmielonego
4 duże jajka
150 g miękkiego masła
200 g drobnego cukru
1 budyń śmietankowy
1 łyżeczka skórki startej z cytryny
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii 

Spód: Mąkę z proszkiem i kakao przesiać, dodać cukier i wymieszać. Dodać pokrojoną w kostkę margarynę i posiekać składniki. Dodać żółtka, śmietanę i zagnieść ciasto. Zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na ok. 1 godzinę. 
Sernik: Miękkie masło utrzeć ze 100 g cukru. Białka oddzielić od żółtek. Do ubitego masła dodawać po jednym żółtku cały czas miksując. Dodać ser i zmiksować krótko na wolnych obrotach. Pod koniec ubijania dodać ekstrakt z wanilii i skórkę z cytryny. Białka ubić na sztywno z pozostałym cukrem. Pianę z białek dodać porcjami do masy serowej i delikatnie wymieszać łyżką. Dodać budyń i ponownie wymieszać. 
Na spód blaszki (36x26cm) zetrzeć na tarce na grubych oczkach 2/3 ciasta, dokładnie wylepiając spód i wyższy rant. Ciasto nakłuć widelcem. Na kakaowy spód wyłożyć masę serową i równo rozprowadzić. Na wierzch zetrzeć pozostałą 1/3 ciasta. Sernik wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec ok. 50-55 minut. Przed rozkrojeniem sernik całkowicie wystudzić.

 

Sernik dyniowy

Świąteczne serniki i kilka porad
Składniki:
Spód:
200 g maślanych kakaowych herbatników
80 g masła
Sernik:
1 kg sera mielonego (może być z wiaderka)
300 g pure z dyni (przepis tutaj)
3 duże jajka
2 żółtka
200 g cukru 
150 ml mleka skondensowanego słodzonego
1 budyń śmietankowy
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1/4 łyżeczki cynamonu
Dodatkowo:
2 łyżki cukru pudru (do posypania)
2 łyżki gorzkiego kakao (do posypania)

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 
Spód: Herbatniki rozdrobnić w mikserze z ostrzami lub pokruszyć w woreczku za pomocą wałka. Dodać miękkie masło i zagnieść. Herbatniki wyłożyć do tortownicy (23cm) i dokładnie wylepić spód. Wstawić do lodówki na 30 minut. 
Masa serowa: Do sera dodać cukier, jajka, żółtka, ekstrakt z wanilii, mleko skondensowane, cynamon i pure z dyni. Wymieszać łyżką do połączenia się składników lub krótko zmiksować na bardzo wolnych obrotach. Dodać budyń i ponownie dokładnie wymieszać. Masę serową wylać na spód z herbatników. Sernik piec przez 15 minut w temp. 175 stopni, po tym czasie temperaturę zmniejszyć do 150 stopni i piec sernik przez 1 godzinę i 30 minut. Studzić w zamkniętym piekarniku przez 40 minut. Wyjąć sernik i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Wystudzony sernik posypać cukrem pudrem i gorzkim kakao. Smacznego! 

Rady: Jeśli wierzch sernika w trakcie pieczenia zacznie się mocno rumienić można przykryć go folią aluminiową. 
Krótkie mieszanie składników sprawi, że sernik będzie delikatny i po upieczeniu nie opadnie. 
Jeśli używacie samodzielnie zmielonego twarogu, lub ten z wiaderka jest bardzo gęsty można dodać do masy niepełną szklankę śmietany 30 %, sernik będzie delikatniejszy. 

Sernik z białą czekoladą

Świąteczne serniki i kilka porad
Składniki:
Spód:
200 g maślanych herbatników
80 g miękkiego masła
Sernik: 
1 kg sera trzykrotnie mielonego (może być gęsty z wiaderka)
3 duże jajka
250 g białej czekolady
100 g drobnego cukru
3 łyżeczki domowego cukru waniliowego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
100 ml śmietany 30 %
1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy 
1 budyń (40 g) śmietankowy
szczypta soli
Dodatkowo:
400 g masy krówkowej kajmak
6 łyżek płatków migdałowych

Ciasteczka rozkruszyć w robocie lub w woreczku za pomocą tłuczka. Dodać miękkie masło i wyrobić ciasto. Spód tortownicy (23 cm) wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia, boki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Herbatniki z masłem wyłożyć na spód, ugnieść i wstawić do lodówki na 30 minut. 
Sernik: Ser przełożyć do miski, dodać, cukier, ekstrakt z wanilii, cukier waniliowy i skórkę startą z pomarańczy. Wszystko zmiksować do połączenia się składników. Dodać jajka, śmietanę i stopioną czekoladę. Miksować na wolnych obrotach. Dodać szczyptę soli i proszek budyniowy. Masę serową wylać na ciasteczka. Sernik wstawić do nagrzanego do 160 stopni piekarnika i piec przez około 1 godz. i 15 minut. Jeśli wierzch bardzo się zarumieni, pod koniec pieczenia przykryć ciasto folią aluminiową. Sernik po upieczeniu zostawić przez około 45 minut w piekarniku, po czym studzić przy uchylonych drzwiczkach. Wystudzony sernik schować do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem wysmarować masą kajmakową i posypać uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.


Ciasto styropian – "sernik" bez sera

Świąteczne serniki i kilka porad
Ciasto:
450 g mąki tortowej
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego 
5 żółtek
2 łyżeczki proszku do pieczenia
250 g margaryny
Masa śmietanowa:
1200 ml śmietany 18%
3/4 szklanki cukru
1 budyń śmietankowy
200 g wiórków kokosowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
5 białek
szczypta soli

Składniki ciasta zagnieść ręcznie lub w robocie na kruszonkę. W dużej misce wymieszać śmietanę, z cukrem, budyniem, proszkiem do pieczenia i wiórkami kokosowymi. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Delikatnie połączyć z masą śmietanową. Na blaszkę (36x25cm) wyłożyć połowę ciasta, dokładnie wylepić nim spód. Na ciasto wylać masę śmietanową. Wierzch posypać pozostałą porcją kruszonki. Ciasto wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec ok. 55-60 minut. Przed pokrojeniem ciasto wystudzić.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak