Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.

Zapraszam do całkiem innego wpisu, będzie kilka przepisów, ale będzie też trochę o mnie. Żeby nie było, że tylko przepisy i przepisy. Jesteście ciekawi? To zapraszam :)

Zapraszam do całkiem innego wpisu, będzie kilka przepisów, ale będzie też trochę o mnie. Żeby nie było, że tylko przepisy i przepisy. Jesteście ciekawi? To zapraszam :)

 

 

 

Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.

 

 

Wiele osób nie lubi jesieni, bo deszcze, bo zimno, bo szybko robi się ciemno, a ja wręcz przeciwnie uwielbiam ją. W każdym tym aspekcie znajdę coś pożytecznego. Czy to w padającym deszczu, czy to w szybko nadchodzących wieczorach, czy to w tym, że wkrótce nadejdzie zima.

Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.

Ale najbardziej uwielbiam ją za szarlotkę, za jabłka, które kocham jeść, za cudowny i aromatyczny cynamon, za herbatę z cytryną, którą piję tylko jesienią, za książkę, którą w końcu mogę przeczytać, no i jeszcze za urodziny, które mam właśnie jesienią, więc i tort się wtedy znajdzie. Bo przecież szarlotka jest najlepsza tylko jesienią, wtedy cały dom pachnie cynamonem. Wieczorami można usiąść z filiżanką ulubionej herbaty i poczytać zapomnianą przez całe lato książkę. A jak jest u Was? Jaka jest Wasza ulubiona pora roku i smakołyki z nią związane? Napiszcie:)

 Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.

 

 

Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.

 


Za szarlotkę:


Przepis na pyszną szarlotkę:


Szarlotka z lukrem i malinami.


Nie ma jesieni bez ciasta z jabłkami, a najlepszym ciastem jest szarlotka, pyszna i pachnąca cynamonem. W mojej szarlotce obowiązkowo musi się znaleźć dużo aromatycznego cynamonu. Tym razem wzbogaciłam ją o lukier i maliny. Całość wyszła obłędna w smaku. Wszystko się ze sobą idealnie komponuje. Ciasto i lukier są słodkie, a owoce kwaśne, więc wszystko się ze sobą łączy. Bardzo polecam moją szarlotkę, upieczcie, a zobaczycie jak jest pyszna. Zapraszam :)

Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.
Ciasto:

4 szklanki mąki tortowej

1 szklanka cukru

25 dag masła lub margaryny

3 jajka

1 żółtko

2 łyżki śmietany 12 %

2 lekko kopiaste łyżeczki proszku do pieczenia

 

Nadzienie:

1 kg kwaśnych i twardych jabłek

1 cukier waniliowy

cynamon mielony według uznania


Lukier:

1 białko

około 1 szklanka cukru pudru


Dodatkowo:

mąka pszenna do posypania stolnicy

2 łyżki bułki tartej

2 szklanki świeżych malin


Wykonanie:


1. Ciasto: Z podanych składników zagniatamy ciasto, formujemy kulę i wkładamy do lodówki na około 30 minut do schłodzenia.


2. Jabłka: Owoce myjemy i osuszamy, obieramy, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce o dużych oczkach, następnie odciskamy z nadmiaru soku.


3. Do pieczenia: Schłodzone ciasto dzielimy na dwie równe części, jedną część wałkujemy na lekko posypanej mąką stolnicy i wykładamy do blaszki o wymiarach około 24 cm x 35 cm wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy bułką tartą, nakładamy równomiernie jabłka i oprószamy cukrem waniliowym i cynamonem. Następnie wałkujemy drugą część ciasta i wykładamy na jabłka, nakłuwamy widelcem.


4. Pieczenie: Ciasto pieczemy około 45-50 minut w temperaturze 180 stopni do zrumienienia. Upieczone ciasto studzimy i kroimy w kwadraty.


5. Lukier i dekoracja: Zimne białko ucieramy z cukrem pudrem, cukier dodajemy stopniowo, gdy lukier będzie gęsty i biały smarujemy nim każdy kawałek ciasta, na koniec dekorujemy malinami, wcześniej umytymi i dokładnie osuszonymi.


6. Podanie: Tak przegotowane ciasto podajemy. Smacznego życzę.

 

Za tort urodzinowy:


Przepis na tort:


Urodzinowy tort z masłem orzechowym.


Ten tort jest niezwykle pyszny. Czekoladowe biszkopty przełożone kremem budyniowym z masłem orzechowym, do tego dekoracja z pysznych i chrupiących ciasteczek. Nawet nie wiecie jaki ten tort jest pyszny i jak pięknie pachnie. Zapraszam :)

 Za co kocham jesień-kulinarnie i nie tylko.

Składniki:


Biszkopty x 3:

2 jajka

2 łyżki cukru

2 łyżki mąki tortowej

1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej

1 płaska łyżka kakao

1 mała płaska łyżeczka proszku do pieczenia


Krem budyniowy:

2 szklanki mleka

2 budynie waniliowe ( bez cukru i na pół litra mleka każdy )

2 lekko kopiaste łyżki cukru pudru

20 dag masła 82 %

5 kopiastych łyżek masła orzechowego


Dodatkowo:

5 dag mlecznej czekolady

10 dag okrągłych ciasteczek w czekoladzie


Wykonanie:


1. Biszkopty: Białka ubijamy na sztywną pianę, wsypujemy cukier i ubijamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru, następnie dodajemy żółtka i chwilę ubijamy. Na koniec wsypujemy obie mąki z proszkiem do pieczenia i kakao i delikatnie mieszamy. Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy około 18 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie biszkopt pieczemy około 15 - 20 minut w temperaturze 170 stopni. Upieczony studzimy. W ten sam sposób pieczemy jeszcze dwa biszkopty.


2. Krem: Budynie rozpuszczamy w połowie zimnego mleka, pozostałe mleko zagotowujemy i wlewamy budynie, gotujemy do zgęstnienia cały czas mieszając. Budyń dokładnie studzimy. Masło ucieramy na puszystą masę, dodajemy cukier puder i chwilę ucieramy, następnie stopniowo dodajemy zimny budyń i ucieramy aż krem będzie puszysty, na koniec dodajemy masło orzechowe i dokładnie ucieramy.


3. Przekładanie: Kilka łyżek kremu odkładamy i przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką. Pozostałym kremem przekładamy wystudzone krążki biszkoptowe, smarujemy również wierzch i boki tortu.


4. Dekorowanie: Czekoladę łamiemy na małe kawałki, rozpuszczamy w kąpieli wodnej, następnie przekładamy do rękawa cukierniczego i dekorujemy nią boki tortu. Odłożoną masą za pomocą ozdobnej końcówki dekorujemy tort. Część ciasteczek kruszymy i obkładamy nimi boki, a całymi dekorujemy wierzch tortu. Tak wykonany tort wkładamy na kilka godzin do lodówki do stężenia, a najlepiej na całą noc.


5. Podanie: Gotowy tort kroimy i podajemy. Smacznego życzę.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak