Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Przyrządzanie potraw- pytania użytkowników

Masz pytania dotyczące gotowania, przyrządzania potraw lub wyposażenia kuchni?
Interesuje Cię dieta oraz przepisy wegetariańskie?
A może zastanawiasz się, o czym warto pamiętać, robiąc zakupy?
Sprawdź, czy ktoś już nie zadał pytania, które Cię nurtuje. Jeśli go nie znajdziesz, dodaj swoje pytanie.

Aannkaa82

Zadanych pytań: 209

15.07.2015 17:56

A ja dalej do znudzenia o tym zakwasie, ale to dlatego, że marzy mi się taki domowy chlebek na zakwasie. Jak nastawiałam zakwas to akurat były upały i już po pierwszym dokarmianiu (następnego dnia po nastawieniu) pięknie wyrósł a potem opadł (czy to normalne?) . Potem już tak nie wyrastał (zrobiło się trochę chłodniej). Ma 6 dni, pleśń się nie pojawiła. Po dokarmianiu jest jakby rzadszy i bardziej puszysty a potem bardziej gęsty ale z bąbelkami. Pachnie jakoś tak „dziwnie” (taki kwaśny zapach, raczej mało przypomina drożdże) ale nigdy nie wąchałam takiego domowego zakwasu więc nie mam porównania. Ktoś doradzał żeby zrobić próbę i wymieszać trochę tego niby zakwasu z mąką i zobaczyć co się będzie działo. Zadziało się niewiele, „ciasto” zrobiło się bardziej miękkie, sprężyste ale trudno mówić o jakimkolwiek wyrośnięciu. No i teraz nie wiem czy powinnam go wyrzucić i nastawić nowy czy może jednak coś z tego będzie. Jak długo jeszcze mogę go dokarmiać? Czy zakwas w ogóle można „przekarmić?” Wiem, że tak na odległość to trudno ocenić ale co o tym myślicie?

Najlepsze odpowiedzi (3)

Klausia

Zadanych pytań: 251

15.07.2015 23:13

Upały i chłody nie służą ogólnie zakwasom lepiej gdy temperatura utrzymuje się ok.20 stopni. Do pierwszych wypieków warto dodać trochę drożdży by wspomogły wyrastanie. Młody zazwyczaj jest słaby, nabiera mocy dopiero z czasem. Zakwas może być zarówno gęsty, jak i rzadszy ważny by żył :D No i zakwas ma kwaśny zapach, drożdżami raczej nie powinien pachnieć :)

Ali

Zadanych pytań: 0

16.07.2015 07:48

W zasadzie już wszystko zostało napisane, ale dodam coś od siebie: jeżeli przestrzegasz zasad to raczej nie ma możliwości przekarmienia zakwasu. Dokarmiaj go raz na dobę taką samą ilością wody i mąki i będzie dobrze. Konsystencja: może być bardzo różna, w zależności jaki zakwas potrzebujesz. Poczytaj o hydracji. Jeżeli twój zakwas ma już 6 dni to spokojnie możesz już go użyć. Jak nie jesteś pewna czy jest dobry to po prostu spróbuj upiec chleb. Wiele nie stracisz w razie czego, a zyskasz pewność. Jeżeli nie ma na zakwasie pleśni to nie wyrzucaj go, jest dobry. Zawsze pamiętaj o dokarmianiu, zakwas łatwo zabić jeśli się o nim zapomni. A jak chcesz to kilka sprawdzonych przepisów masz na www.chleby.info I na marginesie: zakwas absolutnie nie pachnie drożdżami, nie wiem kto to wymyślił. Raczej ma taki słodko-kwaśny zapach. Możesz go trzymać szczelnie zamkniętego jeśli chcesz. Drożdże (a zakwas to właśnie dzikie drożdże) fermentuje beztlenowo.

anemon

Zadanych pytań: 163

16.07.2015 08:25

Absolutnie nie wyrzucaj zakwasu, wg tego co piszesz, to jest z nim wszystko w porządku. Piekąc pierwsze chleby, też bałam się, że nie wyrosną, więc dodawałam minimalną ilość świeżych drożdży.

Odpowiedzi (5)

dwa pokoje z kuchnią

Zadanych pytań: 393

15.07.2015 18:28

1) zakwas mozna przekarmic, dlatego w mierwszym tygodniu dosypuje mu sie niewiele tej maki 2) konsystencja zakwasu powinna byc dosc gesta 3) skoro jeszcze dobrze nie podnosi ciasta to znaczy ze jest jeszcze mody i na prawde daj na poczatek do ciasta odrobinke drozdzy 4) przy bardzo cieplej pogodzie zakwas buzuje po dokarmieniu lepiej niz w chlodnie dni, podobnie jest z porami roku, latem wariuje a zima jest spokojniejszy 5) jezeli nie ma plesni to nie wyrzucaj 6) zapach jest kwasny, lekko octowy, winny, przypominajacy drozdze, ale nie pachnie identycznie jak drozdze ze sklepu 7) jezeli masz to mozesz mu dosypac nastepnym razem grubszej maki 8) po tygodniu dokarmiania zrob na nim jakis cheb, a reszte odloz do lodowki 9) zakwas wzmacnia sie tez podczas uzywania- co to znaczy?, jezeli zabierasz jakas porcje do robienia ciasta, to dokarmiajac ta resztke ktora ci zostaje wzmacniasz go 10) jedyne co moge ci jeszcze polecic to super blog iwonyDD, na naszym portalu, ona tam super opisuje techniki robienia chleba, tajniki zakwasu (chociaz ja robilam inaczej niz ona) i dodatkowo zamiescila filmini z wyrabiania ciasta, takze zaraz podesle ci link jak znajde to zerknij tez do niej :)

dwa pokoje z kuchnią

Zadanych pytań: 393

15.07.2015 18:32

i jeszcze jedno, po dokarmianiu zakwas w pierwszej fazie buzuje, podnosi sie, a pozniej nastepuje faza wyciszenia, czyli opada. Przed planowanym pieczeniem chleba, zakwas dokarmia sie okolo 12 godzin wczesniej, szczegolnie taki, ktory stoi w lodowce . I jeszcze jedno, jedni zakwas szczelnie zamykaja inni trzymaja pod przykryciem przewiewnym, np gaza, recznik papierowy, sciereczka... Ja wyznaje druga opcje Moje chleby na poczatku tez nie byly rewelacyjne, ale nie wywalilam zakwasu i nie poddalam sie i teraz po 3 miesiacach, mam juz pewny zakwas, to znaczy, wiem ze nie musze dla pewnosci dodawac do niego drozdzy. Na poczatku dawalam na 500g maki i okolo pol szklanki zakwasu zytniego, 5 g drozdzy. Ciasto odstawialam do wyrosniecia czasami na 4 godziny, czasami nawet na noc, zawsze pieknie sie udaje

borgia

Zadanych pytań: 89

16.07.2015 09:27

Ja dopiszę tylko dwie rzeczy - konsystencja zakwasu zależeć będzie również od pogody. To zauważyłam u siebie. Im cieplej na zewnątrz, tym gęstszy będziesz miała zakwas - biorąc pod uwagę naszą wilgotność powietrza. Zawsze jednak możesz dodać odrobinę więcej wody niźli mąki przy dokarmianiu - i tak przez na przykład 1-2 dni. Zakwasowi nic absolutnie się nie stanie. Druga rzecz - chleb na samym zakwasie długo wyrasta. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Próba rzeczywiście jest świetnym pomysłem, nawet gdyby gotowe ciasto miało poczekać do następnego dnia.

Aannkaa82

Zadanych pytań: 209

16.07.2015 13:34

Dziekuję za wszysstkie rady i wkaszówki, może dzięki Wam w końcu mi sie uda :)

Habibi

Zadanych pytań: 690

06.09.2017 10:51

Zakwasy są różne (nie piszę o rodzaju mąki, ale o konsystencji) - wszystko zależy od stopnia hydracji zakwasu! Nie każdy zakwas składa się z równych proporcji mąki i wody 1:1. A stopień hydracji zakwasu jest niezmiernie istotny przy wielu znanych i stosowanych przepisach na chleb. Proponuję troszkę poczytać, to bardzo ważna wiedza :) A pieczenie chlebka wciąga, jak mało co ;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak