Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Syrop z agawy

Syrop z agawy można wykorzystywać jako zamiennik dla miodu lub syropu klonowego. Doskonale sprawdza się do słodzenia różnego rodzaju napojów (w tym zimnych, w których trudno rozpuścić cukier lub miód).

Agawy rosną głównie na terenie Meksyku oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Można je spotkać także w innych krajach Ameryki Południowej. Istnieje ponad sto gatunków agawy, różniących się wielkością i kolorem liści. Największe agawy mogą osiągnąć nawet osiem metrów wysokości.
Wbrew powszechnej opinii, agawa nie jest gatunkiem kaktusa, lecz podobnie jak juka, jest sukulentem. Agawa jest w dużej części jadalna – przyrządza się potrawy z kwiatów, liści i łodyg agawy. Ze sfermentowanych liści agawy powstaje jeden z najbardziej popularnych napojów alkoholowych na świecie – tequilla. Soku z agawy do słodzenia żywności używali już nawet starożytni Aztekowie.
Nektary i syropy najczęściej produkuje się z niebieskiej odmiany agawy, rosnącej w południowym Meksyku. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje syropów – jasne i ciemne. Syropy jasne powstają w wyniku dokładnego procesu filtrowania, syropy ciemne natomiast w wyniku zgrubnej filtracji i częściowego odparowania wody. Z tego powodu syropy ciemne mają silniejszy smak.

Syrop z agawy można wykorzystywać jako zamiennik dla miodu lub syropu klonowego. Doskonale sprawdza się do słodzenia różnego rodzaju napojów (w tym zimnych, w których trudno rozpuścić cukier lub miód). Syropu z agawy można użyć jako składnika marynat lub do glazurowania mięsa. Warto pamiętać, że jest 40 razy słodszy od cukru, więc używać go trzeba z umiarem.

Syrop z agawy, a zdrowie.
Przez dość długi czas syrop z agawy uważano za cudowny słodzik, znacznie zdrowszy od białego rafinowanego cukru. Niestety z biegiem lat zrewidowano te poglądy. Syrop z agawy zawiera od 50 do 80% czystej fruktozy i jest substancją silnie tuczącą. Warto o tym pamiętać podczas przygotowywania dań z jego udziałem i zachować rozsądek oraz umiar. Kontrowersje budzi też proces technologiczny, dzięki któremu otrzymuje się syrop z agawy. W celu osiągnięcia maksymalnej wydajności, podczas procesu produkcji wykorzystuje się kwasy, żywice i chemiczną filtrację. Z tego powodu w kuchni warto stosować jedynie organiczny syrop z agawy. Jest nieco mniej słodki, bo zawiera jedynie 50% fruktozy, ale mamy pewność, że wyprodukowany jest z roślin wolnych od pestycydów, a przy jego produkcji nie wykorzystywano substancji chemicznych. Syrop organiczny produkowany jest mało wydajną, ale zdrową metodą, polegającą na skoncentrowaniu soków poprzez odparowanie wody. Należy też pamiętać, że syrop z agawy nie powinien być stosowany przez diabetyków. Co prawda posiada niski indeks glikemiczny, ale zwiększa odporność na insulinę.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak