Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Bazylia suszona - do czego pasuje i jak wykorzystać ją w kuchni?

ABC Przyprawiania: Bazylia suszona - do czego pasuje i jak wykorzystać ją w kuchni?

W kuchni śródziemnomorskiej gra pierwsze skrzypce. Niezwykle delikatna, ale mocno aromatyczna bazylia ma bardzo wiele zastosowań, nie tylko w daniach rodem z Włoch czy Grecji. Co trzeba wiedzieć o tej przyprawie? Do czego pasuje bazylia, jak można ją wykorzystać i czym zastąpić? W cyklu „ABC Przyprawiania” przedstawiamy dziś ziołową królową  – bazylię. Na początek mała ciekawostka  – nazwa tej rośliny wywodzi się z języka greckiego, od słowa „basileus”, co oznacza właśnie... „król”. 

 

Jak rośnie bazylia i skąd pochodzi?

Bazylia pochodzi z regionów tropikalnych i subtropikalnych, ale z powodzeniem można uprawiać ją w przydomowym ogródku lub w doniczce. W jaki sposób? Bazylia lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Warto zapewnić jej odpowiednią temperaturę  – między 18 a 25 stopni Celsjusza i dobrze nawadniać  – zawsze, gdy górna warstwa ziemi staje się sucha.

Liście bazylii prosto z krzaka mają bardzo intensywny aromat i mocny smak. Suszona bazylia jest delikatniejsza, nie zdominuje dania, ale doda mu ziołowe, odświeżające nuty.

Jak wygląda bazylia?

Świeża bazylia ma małe, owalne i jasnozielone listki. Kwitnie na biało lub różowo. Łodyga tej rośliny jest rozgałęziona i może sięgać do ok. 60 cm. Bazylia często jest mylona z miętą, oregano lub tymiankiem. Te rośliny są do siebie dość podobne. Wystarczy jednak rozetrzeć listek w dłoni, aby aromat naprowadził Was na odpowiedni trop.

Bazylia  – jak smakuje?

Tę przyprawę wykorzystujemy w kuchni zarówno świeżą, jak i suszoną. W obu wersjach cieszy się ogromną popularnością. Smak bazylii jest lekko słodkawy, z delikatną nutą mięty i anyżu. Można opisać go jako odświeżający i z pewnością bazylia ma niezwykle charakterystyczny aromat. Warto wiedzieć, że właściwości smakowe i zapach tej przyprawy mogą różnić się, w zależności od odmiany rośliny. Bazylia dodaje głębi potrawom, świetnie współgra ze świeżymi warzywami, ale też z innymi ziołami.

michel moran przyprawy

Bazylia  – do czego pasuje?

Bazylia nie zawsze była jedynie pysznym ziołem dodawanym do najróżniejszych potraw. Dawniej przypisywano jej magiczne właściwości. Bazylia miała być talizmanem przyciągającym bogactwo i odwracającym złe uroki. Służyła do miłosnych zaklęć, a na Haiti poświęcono ją pogańskiej bogini miłości. Dziś bazylia jest równie ceniona, ale przede wszystkim w kulinarnym kontekście, chociaż ma swojej zastosowania w innych dziedzinach. Olejek eteryczny z bazylii wykorzystywany jest do wyrobu mydła i perfum. Przyprawa służy też do aromatyzowania alkoholi.

Jako podstawowa przyprawa kuchni śródziemnomorskiej pasuje do lekkich dań. Wzbogaci smak warzyw, zarówno świeżych, jak i grillowanych, pieczonych czy duszonych. Jej ziołowy, lekko słodki smak doskonale współgra z rybami oraz daniami mięsnymi. Pasuje do drobiu, dziczyzny. Z bazylią przyrządzicie pyszne dania jednogarnkowe, zupy kremy czy aromatyczne sosy do makaronu.

Sięgnijcie po bazylię suszoną Prymat, kiedy przygotowujecie sałatki do grilla. Przyprawa doskonale równoważy smak czosnku, świetnie współgra z pomidorami, bakłażanem, cukinią. Co zrobić ze świeżej bazylii? Pesto! Aromatyczne, intensywnie zielone, z dodatkiem orzechów piniowych i dobrej jakości oliwy jest niezwykle prostym sposobem na pyszny i zdrowy makaron. Świeże listki można wykorzystać też do dekoracji dań. Bazylia zyskuje też coraz większą popularność w deserach. Bazyliowe lody to połączenie słodyczy i wykwintnych, ziołowych akcentów. Odświeżająca przyprawa doskonale pasuje też do truskawkowej lemoniady czy owocowych koktajli. Przełamuje ich słodkość i wprowadza ciekawy, często zaskakujący element smakowy.

Bazylia suszona  – czym ją zastąpić?

Suszona bazylia jest bardzo uniwersalna. To główny składnik mieszanek przyprawowych przeznaczonych do dań kuchni włoskiej. Gdy zabraknie bazylii, możecie sięgnąć po Zioła Prowansalskie Prymat lub po Przyprawę do pizzy Prymat. Bazylię zastąpi też oregano, rozmaryn czy tymianek. 

Ze względu na to, w ilu różnych potrawach i połączeniach smakowych wykorzystywana jest bazylia, przyprawa ta w wersji suszonej i świeżej dostępna jest w bardzo wielu stacjonarnych sklepach spożywczych. A jeśli lubicie zakupy online, zapraszamy do Sklepu Prymat, gdzie czeka ogromne bogactwo przypraw, ziół, ale i musztard czy pikli. To bardzo wygodne rozwiązanie, aby uzupełnić domowe zapasy bez wychodzenia z domu.

sklep z przyprawami

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak