Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Cząber - właściwości i zastosowanie

Choć pochodzi z południa Europy, również w kuchni polskiej znajdziecie dla niej ogrom zastosowań. W cyklu ABC Przyprawiania chciałbym Wam opowiedzieć o tej niezwykłej przyprawie. Co to jest cząber? Do czego go wykorzystać i z czym połączyć, aby danie zyskało niepowtarzalny smak?

Co to jest cząber i skąd pochodzi?

Świeży cząber ma intensywnie zieloną barwę i drobne, lancetowate listki o mocnym aromacie. To roślina występująca w Basenie Morza Śródziemnego oraz w południowo–zachodniej Azji. Cząber jest uważany za świetny odstraszacz owadów, dlatego bywa sadzony na grządkach między innymi roślinami, które ma chronić przed szkodnikami. Wyróżniamy wiele jego gatunków, jednak te najpopularniejsze to cząber ogrodowy i górski.

Jak smakuje cząber?

Cząber ma intensywny, ziołowy aromat. Wprowadza w dania lekko korzenny i nieco pikantny smak. Z powodzeniem wykorzystacie go zamiast czarnego pieprzu, jeśli chcecie nadać daniu bardzo delikatną ostrość. Smakiem przypomina tymianek, połączony z miętą, jednak wyróżnia się delikatnie gorzkawą nutą. Cząber to mocna przyprawa, dlatego wystarczy jej niewielka ilość, aby stworzyć wspaniałą kompozycję smakową.

cząber michel moran

Cząber – właściwości, których nie znacie

Co robić, gdy brakuje odwagi? Wg starożytnych Rzymian w takich momentach z pomocą przychodzi… napar z cząbru. Miał on dodawać sił przed bitwą i wzmacniać poczucie męstwa wojowników. W średniowieczu szczególnie doceniono lecznicze właściwości cząbru. Był używany do złagodzenia bólu gardła, niestrawności czy wzdęć. W niektórych kulturach cząber stanowił i do dziś stanowi symbol miłości i wierności, który chroni przed złymi duchami.

Bez wątpienia to roślina o bardzo licznych zastosowaniach w wielu dziedzinach. Współcześnie najpopularniejsze oczywiście są te związane z kulinariami. Przyprawa wzbogaca smak dań, ale też napojów i służy do aromatyzowania alkoholi.

Do jakich dań pasuje cząber suszony?

Z czym najczęściej kojarzy się cząber? Przyprawa ta jest dodawana do tłustych, mięsnych dań. Bigos, fasolka po bretońsku czy gulasz nabiorą dzięki niej przyjemnego ziołowego smaku. Co ważne, cząber wspomaga trawienie, dlatego stosowany jest właśnie do tłustych, ciężkostrawnych dań. Doskonale sprawdzi się też do pieczonych mięs, kiełbas, potraw z warzyw strączkowych. Warto pamiętać, że cząber dodajemy pod koniec gotowania. Kilka minut wystarczy, aby uwolnił smak i jednocześnie nie zdominował dania goryczką.

W sezonie grillowym również króluje Cząber suszony Prymat! Przyprawa dobrze komponuje się z grillowaną karkówką, rybami czy warzywami z rusztu. Polecam prostą marynatę na bazie oliwy z dodatkiem cząbru. Sprawi, że mięso na grillu zyska ziołowy aromat. Wypróbujcie też cząber do sosu sałatkowego. Wzbogaci bukiet smakowy i dobrze współgra ze świeżymi warzywami.

Z czym połączyć cząber suszony i czym go zastąpić?

Zawsze zachęcam do kulinarnych eksperymentów, łączenia składników w poszukiwaniu nowych smaków. W przypadku Cząbru suszonego Prymat mamy kilka dobrze sprawdzonych połączeń. To przyprawa, którą dobrze uzupełnią tymianek, rozmaryn, majeranek albo szałwia. Mieszając te przyprawy, uzyskacie bardzo ciekawe, ziołowe akcenty w Waszych daniach. Jeśli serwujecie pizzę, wypróbujcie do niej połączenie cząbru i oregano.

Co zrobić, jeśli w trakcie gotowania zabrakło cząbru? Sięgnijcie po wspomniane wyżej zioła i połączcie je w ulubionej proporcji. Świetnym rozwiązaniem są też gotowe mieszanki przyprawowe. Ich szeroki wybór znajdziecie w sklepach stacjonarnych i w internetowym sklepie Prymat.

sklep z przyprawami

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak