Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Przyrządzanie potraw- pytania użytkowników

Masz pytania dotyczące gotowania, przyrządzania potraw lub wyposażenia kuchni?
Interesuje Cię dieta oraz przepisy wegetariańskie?
A może zastanawiasz się, o czym warto pamiętać, robiąc zakupy?
Sprawdź, czy ktoś już nie zadał pytania, które Cię nurtuje. Jeśli go nie znajdziesz, dodaj swoje pytanie.

borgia

Zadanych pytań: 89

18.10.2014 08:55

Serdeczni Przyjaciele czyli Reni i Andrzej pożyczyli mi fantastyczną książkę kucharską wydaną w 1933 roku. Jest bardzo intrygująca (niestety brakuje kilku kartek) i pouczająca. Trochę archaicznym stylem pisana, ale... jakże bogata. Abstra.ując od faktu, że zupy powinno się gotować na co najmniej 50 dag mięsa lub 1 kg kości w zamian, aby smak był esencjonalny, to jedna uwaga mnie bardzo zaskoczyła. Czy wiecie, że "koper solony powinno się przechowywać kilka lat, gdyż taki jest najlepszy. Zupa pomidorowa z dodatkiem starego kopru ma zupełnie smak rakowej". Szkoda, że tak późno tu dotarłam, bo w sezonie mogłabym zrobić trochę kopru i odstawić do zestarzenia się :).

Odpowiedzi (36)

Magula

Zadanych pytań: 556

19.10.2014 08:49

to ciekawe, nie wiedzialam

borgia

Zadanych pytań: 89

19.10.2014 08:50

Przepisu szczegółowego na koper w książce nie ma, ale kiedyś można go było nawet kupić w takiej postaci. Przepis ogólnie jest prosty - posiekany koperek (musi być dobrze osuszony) przekłada się do małych najlepiej słoiczków przesypując solą. Warstwa górna to powinna być sól. Dobrze jest docisnąć koperek, aby jak najwięcej się go w słoiku znalazło. Nie ze względu nawet na koperek (żeby go jak najwięcej weszło), ile na powietrze - trzeba jak najwięcej go z kolei usunąć, choć oczywiście bez przesady. To nie ma być miazga koperkowa, tylko brak pustych miejsc w całości. Zakręcić i już. Nie pasteryzować, ale trzymać w chłodnym miejscu z daleka od światła. Koperek i tak zmieni swój kolor - będzie ciemniejszy. Używa się go po prostu do zaprawiania zup i sosów. Moja Babcia przed zakręceniem kładła na słoiku kwadracik celofanu (do kupienia w kwiaciarniach), ale pergamin, choć nie taki ładny - to się sprawdza.

Wafelek2601

Zadanych pytań: 692

19.10.2014 09:53

Bardzo ciekawe informacje

Katarzyna/kate1980

Zadanych pytań: 1979

19.10.2014 21:57

popieram ciekawa informacja

Babciagramolka

Zadanych pytań: 179

22.10.2014 13:05

Z tą uwagę, że zupa pomidorowa z koprem solonym ,,odstałym" jest lepsza to chyba chodzi o to że kiedyś nie było świeżego kopru przez cały rok i przechowywano go albo suszony albo solony .Ten solony jak się ,, przegryzł " z solą był po prostu bardziej esencjonalny. Sama kiedyś tak koper robiłam ale nie potwierdzam by nadawał pomidorówce smaku zupy rakowej . No może zbliżony bo rakową ( i pomidorową ) robi się na mocnym rosole . Pomidorowej nadają smak i kolor pomidory, rakowej masło rakowe i ,,kolor" zdrapany z ugotowanych a potem wyprażonych w piekarniku skorupek rakowych.

ppaulina

Zadanych pytań: 22

23.10.2014 17:59

ciekawy pomysł z tym koprem

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak