Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Kmin rzymski - do czego?

ABC Przyprawiania: Kmin rzymski - do czego?

Zapraszam Was dziś na wyjątkową wycieczkę. Kmin rzymski, czyli kumin, to złoty bilet na podróż po egzotycznych smakach dań z różnych zakątków świata. Ta niezwykle aromatyczna przyprawa sprawi, że zapomnicie o nudzie i monotonii w kuchni! Curry, chilli con carne, czekolada z kuminem, a może kmin rzymski do kapusty? Gwarantuję Wam, że ta podróż kulinarna będzie bardzo różnorodna. 

Kmin rzymski a kminek

Zacznijmy od teorii. Czy kminek i kmin rzymski to tożsame nazwy? Nie. Określają one dwie osobne przyprawy. Różni je bardzo wiele:

  • pochodzenie

Kmin rzymski rośnie na Bliskim Wschodzie i w południowej Azji. Jest powszechnie używany w tych regionach. Kminek to z kolei przyprawa typowa dla europejskiej kuchni.

  • smak

Kminek ma słodkawy, anyżowy posmak, jest zdecydowanie delikatniejszą przyprawą od dymnego, mocnego kminu rzymskiego.

  • zastosowanie

Gdy poszukujecie przyprawy, która nada daniu lekką słodycz z nutą anyżu, sięgnijcie po kminek, a kmin rzymski wniesie w Wasze potrawy intensywny, ziemisty smak.

Wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię – która nazwa obowiązuje: kmin czy kumin? W tym przypadku oba określenia są stosowane zamiennie. Kumin to alternatywna nazwa kminu rzymskiego. Teoria za nami, teraz pora na praktykę – jak wykorzystać niezwykłe właściwości kminu rzymskiego w kuchni?

Jaki smak ma kmin rzymski?

Zastosowania kminu rzymskiego w tak wielu różnorodnych daniach wynikają ze złożonego profilu smakowego tej przyprawy. Jest on lekko gorzkawy, cierpko–ostry. Wnosi do dań również wyczuwalną cytrynową nutę, która doskonale dopełnia pozostałe, mocne smaki. Głęboki, dymny aromat kuminu świetnie sprawdza się do dań wytrawnych, ale będzie też atrakcyjnym urozmaiceniem w słodkich deserach.

kumin czy kmin rzymski

Dania z kminem rzymskim – pomysły

Wspaniałe właściwości kminu rzymskiego doceniali już starożytni Egipcjanie, którzy stosowali tę przyprawę do doprawiania dań oraz jako składnik balsamów. W niektórych kulturach kumin był symbolem miłości i wierności. Ja zdecydowanie kocham smak tej przyprawy i lubię dodawać odrobinę egzotycznych nut w moich daniach.

Kmin rzymski mielony Prymat wykorzystacie m.in. do potraw indyjskich i meksykańskich. Jest też świetnym dopełnieniem hummusu, shakshuki czy kebabów. W daniach bliższych europejskiej kuchni sprawdza się równie doskonale. Wypróbujcie Prymat Kmin rzymski do mięs z grilla, do gulaszu, pieczeni czy potrawki. Gorzkawe nuty kuminu z cytrynowym akcentem urozmaicą smak dań rybnych i warzyw, np. fasoli czy bakłażana.

Jako miłośnik kulinarnych eksperymentów, zachęcam Was też do wypróbowania kuminu w słodkich daniach. Nie jest to jednak mój autorski pomysł. Ta przyprawa od lat jest niezastąpionym składnikiem wielu indyjskich słodyczy. Będzie też idealnym przełamaniem dla słodkiego smaku pieczonych jabłek i gruszek w miodowym syropie. 

Czym zastąpić kmin rzymski mielony?

Jeśli szukacie zamiennika kuminu, sięgnijcie po orientalne przyprawy. Kmin rzymski to składnik mieszanki Garam masala Prymat. W niektórych potrawach sprawdzić się może też przyprawa Curry Prymat.

Kmin rzymski – gdzie kupić?

Kmin rzymski to popularna i dostępna na polskim rynku przyprawa. Bez problemu znajdziecie ją zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, m.in. w sklepie internetowym Prymat. Jako wielki fan kulinarnych podróży zachęcam Was do wypróbowania tej orientalnej przyprawy w różnorodnych, niekoniecznie egzotycznych daniach. Smacznego!

kup przyprawy online

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak