Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Wakacje w wersji fit – powrót z urlopu bez niechcianego nadbagażu

Czas wakacji jest momentem, w którym "dajemy wolne" nie tylko sobie, ale również naszemu organizmowi. Rezultaty tego rozluźnienia mogą okazać się jednak bardzo przykre, przede wszystkim dla osób, które jeszcze przed wakacjami rozpoczęły proces odchudzania. Jak zachować zdrowy rozsądek i wrócić z urlopu bez niechcianego nadbagażu w postaci dodatkowych kilogramów, radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości.

- Wakacje to czas, w którym nastawienie na zdrowe i regularne jedzenie powinno być naszym priorytetem, ponieważ kilka dni słabości jest w stanie zaprzepaścić całą dotychczasową drogę do "nowego ja". Jeśli zdecydowaliśmy się na urlop, powinniśmy pamiętać o tym, że tylko zdrowe posiłki, ruch oraz relaks są w stanie zapewnić nam zadowolenie z wakacji - podkreśla Konrad Gaca.

Nie ma wakacji od zdrowego odżywiania!

Wybierając się na wakacje typu all Inclusive, czeka na nas wiele pokus - nieograniczony dostęp do jedzenia, słodkie przekąski, napoje i alkohole. Różnorodne potrawy z kuchni z całego świata kuszą w hotelowych restauracjach. Zero kontroli, zero limitów - można jeść na okrągło przez 24 godziny na dobę. Wybieramy się na wakacje właśnie z takim łakomym "postanowieniem". Często po kilku tygodniach, czy nawet miesiącach zdrowego odżywiania, robimy sobie wakacje od diety. To duży błąd, ponieważ taka praktyka zniweczy całą dotychczasową pracę.

Szwedzki stół - co wybrać?

Jeśli wybieramy standardową opcję, czyli jedzenie w hotelu, czeka na nas mnóstwo pokus. Na szwedzkim stole, który jest stałym zwyczajem w hotelowych restauracjach, znajdują się smakołyki kuchni regionalnych - często smażone i tłuste - słowem niezdrowe. Jak zatem ominąć te kulinarne atrakcje? Po pierwsze, nie nakładajmy na talerz całej porcji, po drugie, starajmy się wybierać zdrowe produkty (owoce, warzywa, sałatki, chude grillowane mięso, ryby, owoce morza), po trzecie, unikajmy dressingów do sałatek, potraw smażonych, białego pieczywa, a także soli i cukru.

"Najłatwiej" i "najszybciej" czyli bardzo niezdrowo

Polscy turyści, będąc na wczasach nad morzem czy w górach, zamiast hoteli często wybierają apartamenty i domki letniskowe. Dlaczego? Ponieważ chcą spędzić wakacje w rodzinnej atmosferze. Liczą się takie kwestie, jak dostęp do własnej kuchni oraz sprzętu RTV. To dzięki nim nawet w czasie pobytu w obcym kraju można się poczuć jak w domu. Takie wybory wpływają również na to, co i jak przygotowujemy do jedzenia. W wakacyjnym menu pojawiają się najczęściej: konserwy, sosy w torebkach, pieczywo i zupki instant. Na wakacjach liczy się czas, zatem wybieramy najłatwiejsze i niekoniecznie zdrowe rozwiązania. Dlatego tak ważnym krokiem jest zmiana przyzwyczajeń. Jeśli zaś stołujemy się na własną rękę, postarajmy się przygotować coś z wykluczeniem niezdrowych produktów.

Fit rozwiązanie

- Decydując się na dłuższe wakacje - samemu lub z rodziną, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularności posiłków i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Następną kwestią jest dobór produktów. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, do którego się wybieramy oraz charakteru podróży, ale jedno jest najważniejsze - unikajmy rzeczy niezdrowych, przetworzonych, słodzonych lub słonych - radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości.  

 

Oto kilka cennych wskazówek, o których powinniśmy pamiętać podczas wakacji:

- Jedz regularnie.

- Unikaj nakładania na talerz wszystkiego, czego chcesz spróbować.

- Zjedz królewskie śniadanie.

- Pamiętaj o białkowej kolacji.

- Pij wodę!

- Ruch powinien być wpisany w Twój plan dnia.

 

Artykuł autorstwa: GACA SYSTEM - Mądre Odchudzanie 

Bożena Matuszczyk 20.07.2018 13:42
Dobre pouczające wskazówki;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak