Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Czarnuszka - smak i aromat

ABC Przyprawiania: Czarnuszka - smak i aromat

Czarnuszka jest znana i ceniona w wielu zakątkach świata. Stosują ją gospodynie domowe i szefowie kuchni najlepszych restauracji. Starożytni Egipcjanie nazywali czarnuszkę „złotem faraonów". Dostrzegali jej wszechstronne właściwości. Dobroczynny wpływ czarnuszki na zdrowie doceniał nawet ojciec medycyny, Hipokrates. W cyklu „ABC Przyprawiania” opowiem Wam dziś jednak nie o zdrowotnych właściwościach tej rośliny, a o kulinariach. Małe nasionka czarnuszki mają bowiem ogromną moc i dziesiątki zastosowań także w kuchni. Do jakich dań sprawdzą się najlepiej? Czemu warto sięgnąć po czarnuszkę? Jak smakuje i czym ją zastąpić?

Czarnuszka – gdzie rośnie i jak powstaje?

Czarnuszka jest uprawiana w wielu miejscach – na południu Europy, w Afryce, Azji, Ameryce. Sprzyja jej ciepły klimat, ale również w Polsce można spotkać dziko rosnącą czarnuszkę polną. Wiele gatunków czarnuszki uprawia się jako rośliny ozdobne. Przyprawa powstaje z aromatycznych nasion. Są one wyłuskiwane z torebki nasiennej, a następnie suszone. Nasiona czarnuszki Prymat dzięki przechowywaniu w zamkniętych torebkach czy pojemnikach, zachowują swój intensywny smak.

Czarnuszka – właściwości: smak i aromat

Czarnuszka to przyprawa, którą powinni doskonale znać miłośnicy korzennych nut smakowych. Wnosi ona lekką pikantność, orzechowo–korzenny smak z ziołową nutą. To bardzo ciekawa mieszanka zamknięta w jednym małym ziarnie czarnuszki. Przyprawa ma też jeszcze jedną ogromną zaletę. Posypcie nią gotowe danie, a zyska ono nowocześniejszy i ciekawszy charakter. Ciemne ziarna czarnuszki pięknie prezentują się na talerzu i mają strukturę wyczuwalną podczas jedzenia. Urozmaicą nawet najprostszą sałatkę czy kanapkę.

czarnuszka do czego

Jak wykorzystać czarnuszkę? Do czego sprawdzi się najlepiej?

Wspomniane wcześniej wszechstronne właściwości prozdrowotne czarnuszki to dopiero początek długiej listy jej zastosowań. Dawniej czarnuszka grała ważną rolę w wierzeniach, rytuałach i ważnych ceremoniach. Uważano, że przynosi szczęście i chroni przed złem. Choć nie mogę potwierdzić tej tezy, wiem na pewno, że wywoła uśmiech na twarzy osób, które skosztują pysznych dań z jej dodatkiem. I to bynajmniej nie za sprawą czarów, a dzięki wspaniałemu smakowi czarnuszki. 

Czarnuszka do wypieków

W przypadku czarnuszki zastosowania w kuchni można mnożyć. Suszone nasiona są popularnym składnikiem wielu wypieków: od świetnie znanego w Polsce chleba żytniego, przez indyjskie chlebki naan, po turecki simit, czyli rodzaj precla. Czarnuszka doskonale pasuje do wytrawnych wypieków, ciast. Można dodawać ją w całości lub zmiażdżoną w moździerzu.

Jak wykorzystać czarnuszkę w kuchni?

Doprawicie nią zupy kremy, dania jednogarnkowe. Jej ziemisty, korzenny smak współgra z daniami mięsnymi – jagnięciną, baraniną czy drobiem. Zachęcając do eksperymentów w kuchni, polecam też dodawanie czarnuszki do tradycyjnych gołąbków czy kotletów mielonych. Zyskają one przyjemne nuty smakowe.

Czarnuszka wzbogaci też smak Waszych śniadań. Jajecznica, twarogi, tosty, a nawet najprostsze kanapki będą z nią świetnie smakować. Nie można pominąć też walorów dekoracyjnych czarnuszki. Posypcie nią sałatkę, zapiekankę, danie z makaronem czy risotto! Gwarantuję, że efekt Was pozytywnie zaskoczy.

Czym można zastąpić czarnuszkę?

Macie ochotę na korzenno–ziołowy akcent w daniu, a w kuchni właśnie skończyła się czarnuszka? Czym ją zastąpić? Trzeba wiedzieć, że smak tej przyprawy jest unikatowy i bardzo charakterystyczny, dlatego trudno znaleźć zamiennik mocno zbliżony do oryginału. Orzechowe nuty i odrobinę pikantności w daniu zapewnią np. nasiona sezamu. Wypróbujcie też nasiona kolendry lub kminu rzymskiego. Wniosą one lekko orientalne, korzenne nuty.

Czarnuszka nasiona jest ogólnie dostępna w sklepach spożywczych. Jeśli lubicie zakupy online, zapasy przypraw do domowej spiżarni wygodnie zrobicie w sklepie Prymat. 

sklep z przyprawami

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak