Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Poradnik

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Poradnik

Wśród grzybiarzy zaczynają się pojawiać doniesienia o coraz to pokaźniejszych zbiorach grzybów w polskich lasach. To więc czas, aby wybrać się na zbiory i zdobyć swoje okazy! Prawdziwki, maślaki, kurki, rydze i wiele innych pysznych odmian czeka, a będzie ich coraz więcej! Po zbiorach trzeba grzyby odpowiednio przygotować - szczególnie wtedy, gdy przywieziemy ich do domu naprawdę dużo. Smażenie, marynowanie, a może suszenie? Dziś dowiecie się, jak suszyć grzyby w piekarniku. 

Jakie grzyby najlepiej suszyć? 

Warto najpierw zaznaczyć, jakie grzyby nadają się do suszenia. Przede wszystkim, wybierzcie te okazy, które są zdrowe, w pełni dojrzałe i nierobaczywe. Do suszenia najlepiej nadają się: 

  • Maślaki 

  • Prawdziwki 

  • Rydze 

  • Smardze 

Jak suszyć grzyby w piekarniku? 

Może wydawać się, że do suszenia grzybów potrzebny jest specjalny sprzęt. Okazuje się, że skutecznie ususzymy zebrane maślaki, prawdziwki i inne w domowym piekarniku! Jak to skutecznie zrobić?  

Suszenie grzybów w piekarniku krok po kroku: 

  1. Grzyby należy najpierw oczyścić - najlepiej nie myć ich pod bieżącą wodą, aby nie były zbyt mokre i nie zaczęły gnić. Zamiast tego użyj wilgotnej szmatki, nożyka czy szczoteczki. Usuń ewentualne nadpsute fragmenty za pomocą nożyka. 

  1. Następnie grzyby kroimy na w miarę równe części - plastry, ćwiartki, a mniejsze sztuki na pół.  

  1. Piekarnik ustawiamy na termoobieg i rozgrzewamy do 40-50 stopni Celsjusza. Grzyby można suszyć także w piekarniku bez tej funkcji, jednak wtedy nie mamy równomiernego, stałego obiegu powietrzem w piekarniku. 

  1. Grzyby rozkładamy równo na blasze i umieszczamy na środku piekarnika. Kawałki nie powinny się ze sobą stykać. Najlepiej suszyć jedną blachę z grzybami na raz, aby powietrze mogło równomiernie do nich docierać.  

  1. Czas suszenia grzybów jest mocno zależny od wielkości kawałków, ustawień piekarnika i stopnia wilgotności zbiorów. Dlatego też czas może wynieść od 4 do nawet 12 godzin. Grzyby trzeba co jakiś czas sprawdzać i kontrolować stopień ich wysuszenia.  

Jak ocenić, czy grzyby są już wystarczająco wysuszone? 

Odpowiednio wysuszone grzyby są delikatnie miękkie, ale pod chwilą nacisku się łamią. Takie właśnie są idealne. Jeśli grzyby pod naciskiem od razu się łamią, są przesuszone. Jeśli z kolei w ogóle się nie łamią, tylko wyginają i są miękkie, są jeszcze niedosuszone.  

Suszone grzyby – przechowywanie 

Bardzo ważne jest to, jak przechowujemy ususzone grzyby. Najlepiej schować je w szczelnych, suchych słoikach. Je z kolei umieszczamy w suchym, chłodnym miejscu, z dala od słońca. Grzyby można umieścić także w woreczkach strunowych czy pojemnikach z pokrywką. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, grzyby zachowują swoje właściwości, smak i aromat na nawet kilka lat!

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak